Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wielki krzyż na skrzyżowaniu

Mieszkańcy Nowego Targu przeszli ulicami stolicy Podhala w miejskiej Drodze Krzyżowej.

Górale z Nowego Targu wieczorem 31 marca przeszli ulicami miasta w Drodze Krzyżowej. Przedstawiciele różnych grup i organizacji, a także księża i matki nieśli kilkumetrowy krzyż oświetlony przez pochodnie.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęło się przy największym kościele w mieście - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie wierni, a zgromadziło się ich kilka tysięcy, przeszli głównymi ulicami miasta, m.in. al. Tysiąclecia, Kopernika i Szaflarską.

Kilkumetrowy krzyż od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych grup, organizacji, a także księża, matki, ojcowie. Oni też czytali rozważania.

Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej przyszli przedstawiciele Związku Podhalan z miasta ubrani w stroje regionalne. Było wiele rodzin z dziećmi. Krzyż poprzedzali ministranci z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, trzymający w ręku pochodnie. Wierni w czasie nabożeństwa nieśli zapalone świece. Nowotarżanie z ulic, którędy niesiono krzyż, dołączali się do nabożeństwa. Inni w skupieniu stali w oknach. Kiedy pątnicy przechodzili najważniejszym w mieście traktem komunikacyjnym, ruch samochodowy był całkowicie wstrzymany.

W czasie trwania Drogi Krzyżowej na oknach Szkoły Podstawowej nr 2 powstał specjalny świetlny krzyż.

Rozważania do poszczególnych stacji czytano w różnych miejscach w mieście - na skrzyżowaniach, przy szkole. Wtedy krzyż podnoszono do góry, a pomagali w tym strażacy z OSP z nowotarskiej dzielicy Kowaniec.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończyło się na nowotarskim rynku. Tam rozważano kilka ostatnich stacji. Wierni odśpiewali Apel Jasnogórski. Nowotarscy duchowni podziękowali wszystkim za organizację nabożeństwa. Porządku strzegli policjanci i strażacy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma