Nowy numer 37/2021 Archiwum

Rekolekcje skryte w dziełach sztuki przejdź do galerii

W Nowym Targu można oglądać wystawę pt. "Pasje" z pracami prof. Wincentego Kućmy.

Wystawa w Galerii "Jatki" w Nowym Targu będzie czynna do 6 maja 2017 roku.

- Zdajemy sobie sprawę, że wystawa ma miejsce w szczególnym czasie, ale o to właśnie prosił pan profesor Kućma. Oto przed nami, jeśli można tak powiedzieć, przepiękne rekolekcje w przeddzień Wielkanocy - mówiła podczas wernisażu wystawy Anna Dziubas, kierownik nowotarskich "Jatek".

W Nowym Targu spośród tak wielu prac prof. Kućmy, możemy oglądać zaledwie kilkanaście. Są to m.in. rysunki, czarno-białe "Bramy". Tworzą je czarne linie, pomiędzy którymi przebija się światło białej kartki papieru, stanowiące symboliczną metaforę otwartej przestrzeni Nieba. - Oto prostota formy, która niesie ukojenie, porządkuje myśli - zauważyła Ludmiła Figiel, autorka książki na 25-lecie "Jatek". Oprócz rysunków na wystawie prezentowane są także rzeźby o tematyce sakralnej.

Prof. Wojciech Kućma związany jest z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje prace eksponował na ponad 40 wystawach indywidualnych i 80 wystawach zbiorowych w kraju oraz około 60 wystawach za granicą. Realizacje sakralne autorstwa Wincentego Kućmy znajdują się w ponad 60 kościołach w Polsce i na świecie.

W 2010 r. po dwunastu latach artysta ukończył pracę na Pasierbiecką Drogą Krzyżową dla sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Prace profesora są w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. W 2000 r. papież Jan Paweł II odznaczył go orderem Grzegorza Wielkiego za działalność w dziedzinie sztuki sakralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama