Nowy numer 03/2020 Archiwum

Uchodźczy grób Pański u pijarów

Tegoroczny grób Pański w krakowskim kościele pijarów ma bardzo oryginalną i poruszającą aranżację plastyczną. Odnosi się do dramatycznej sytuacji uchodźców z Bliskiego Wschodu.

W pijarskiej krypcie w powietrzu unoszą się chaotycznie bezgłowe manekiny w ubraniach, tobołki, zabawki, plecaki, na schodach leżą buciki, garnuszki, okulary. W środku monstrancja. Instalacja symbolizuje tragedię uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy - uciekając ze stref konfliktu - opłacali się gangom przemytniczym i bardzo często w drodze do Europy ginęli w morskich odmętach. Ma przy tym również sens teologiczny.

- Na tragedię uchodźców spojrzałem okiem chrześcijańskim. Chrystus umęczony, razem z nimi zawieszony w ciemnej morskiej otchłani, pomiędzy swoimi umęczonymi grzechami i cierpieniem umiłowanymi dziećmi, czeka na dzień zmartwychwstania i triumfu nad śmiercią, grzechem i cierpieniem. Zwiastunem tego jest delikatne, wyłaniające się znad tafli ciemnego morza poranne światło nadchodzącego dnia zmartwychwstania. To znak nadziei na zmartwychwstanie wszystkich ludzi, zarówno tych, których niedawno pochłonęły morskie głębiny jak i tych którzy wpadli w otchłań grzechu - objaśnił dziś zamysł swojego dzieła Jakub Zawadziński, 21-letni zwycięzca tegorocznego konkursu na grób Pański.

Grób Pański w krypcie kościoła przy ul. Pijarskiej już po raz 7. jest aranżowany w rezultacie konkursu plastycznego. W jego jury zasiadają wybitni artyści plastycy, m.in. prof. Adam Brincken i prof. Stanisław Rodziński oraz ks. dr Józef Andrzej Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. - Daje to gwarancję, że przesłanie teologiczne będzie się łączyć z wysokimi walorami sztuki plastycznej - powiedział o. Mieczysław Rolka SP, rektor kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. - Grób Pański w krypcie naszego kościoła przy ul. Pijarskiej 2 będzie można nawiedzać od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego - poinformował o. Rolka.

Krypta będzie otwarta: 14 kwietnia od godz. 17 do 24, 15 kwietnia - od godz. 7 do 19 i od godz. 20 do 22, 16 kwietnia - od godz. 9.30 do 18.30, 17 kwietnia - od godz. 9.30 do 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  18.04.2017 06:16
  Ohydna poprawność polityczna i wazeliniarstwo...wobec papieża, który lubi te klimaty
  doceń 10
 • Gość
  18.04.2017 12:24
  Ciekawe, ile ludzi przyszło tam w tych dniach dla Pana Jezusa, a ile na wystawę.
  doceń 7
 • To jest profanacja
  18.04.2017 13:06
  niepojęta profanacja Najświętszego Sakramentu! gdzie jest bp miejsca? gdzie kardynał Dziwisz? Za ten czyn cały ten klasztor powinien zostać rozwiązany i poddany kontroli! pogaństwo wkradło się do kościoła i zrobiło wystawę. GRÓB PAŃSKI to nie wystawa/performance/event, to miejsce adoracji kultu i modlitwy! przecież modlić w takim otoczeniu nie da się! oszaleli ci ojcowie?!
  doceń 11
 • Gość
  19.04.2017 14:25
  Nachalna propaganda trwa...gdy tymczasem apostoł Jan pisze o przyjmowaniu do domu ludzi obcej wiary: 2 list Jana , wersety 10 Jeśli ktoś przychodzi do was
  i tej nauki nie przynosi,
  nie przyjmujcie go do domu
  i nie pozdrawiajcie go,
  11 albowiem kto go pozdrawia,
  staje się współuczestnikiem jego złych czynów.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama