Nowy Numer 16/2019 Archiwum

Sukces komunikacji miejskiej w Zakopanem

Przez pierwszy rok funkcjonowania autobusy komunikacji miejskiej przewiozły prawie 400 tys. osób. Obowiązują liczne ulgi, w tym darmowe przejazdy.

W kwietniu mija rok, odkąd na ulice Zakopanego wyjechały pierwsze autobusy komunikacji miejskiej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy niskopodłogowe autobusy solaris urbino przewiozły w sumie ponad 395 tys. pasażerów. Popularność komunikacji miejskiej spowodowała, że władze Zakopanego chcą uruchomić kolejne linie, tym razem do Kuźnic i Doliny Strążyskiej.

W ciągu pierwszego roku z autobusów co miesiąc korzystały średnio prawie 33 tys. osób, czyli o 5,5 tys. więcej niż liczba mieszkańców Zakopanego. - Można powiedzieć, że komunikacja miejska wprowadziła nowy standard w obsłudze podróżnych. To taka mała komunikacyjna rewolucja, która ułatwiła podróżowanie wszystkim, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, dojeżdżającym do pracy czy starszym mieszkańcom naszego miasta. Z autobusów coraz chętniej korzystają też turyści, którzy na urlopie chcą odpocząć od samochodu - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, który do pracy często dojeżdża miejskim autobusem.

Funkcjonujące dwie linie obsługiwane są przez 4 autobusy solaris urbino 8,9. Linia nr 14 kursuje z dworca autobusowego na Olczę i Harendę; każdego dnia jest to 20 kursów. Najwięcej pasażerów (ponad 25 tys.) na tej linii podróżowało w sierpniu 2016 r. Z kolei na łączącej Cyrhlę z Krzeptówkami linii nr 11, na której dwa autobusy w ciągu dnia wykonują 39 kursów, największą frekwencję odnotowano w lutym tego roku (ponad 35 tys. podróżnych).

Co ciekawe, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2017 roku obie linie przewiozły już prawie połowę pasażerów w porównaniu z okresem od kwietnia do grudnia 2016 r. - Na wzrost liczby pasażerów wpływa regularne kursowanie autobusów od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora, według tego samego rozkładu przez 7 dni w tygodniu i przez cały rok - wyjaśnia Piotr Kuszyk, kierownik Zakładu Komunikacji Miejskiej w należącej do miasta spółce TESKO Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL