Miasto wspólnie z parafiami, instytucjami i stowarzyszeniami przygotowuje z tej okazji bogaty program uroczystości i wydarzeń towarzyszących.
- Wizyta Jana Pawła II w 1997 r. była wielkim przeżyciem dla mieszkańców Zakopanego i Podhala, a także jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Zakopanego. W tym roku z czcią i wiarą będziemy wspominać i przeżywać ją na nowo. Zakopane zawsze chce o tych wyjątkowych chwilach pamiętać, a ważnym symbolem przechowującym tę pamięć stał się herb miasta przedstawiający krzyż na Giewoncie, a za nim dwa skrzyżowane złote klucze Piotrowe - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
O rocznicy wizyty Ojca Świętego każdego roku przypominają odbywające się na początku czerwca Dni Zakopanego, podczas których organizowane są wystawy, koncerty, spektakle oraz uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczane są doroczne nagrody burmistrza. W tym roku dni będą miały wyjątkowy charakter. W tym samym czasie w Zakopanem odbędzie się także zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, a w program obchodów wpisze się 100. rocznica objawień fatimskich. 6 czerwca o godz. 18 w uroczystej Mszy Świętej z aktem poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej udział wezmą najwyższe władze państwowe i kościelne.
- Lista wydarzeń nie jest jeszcze zamknięta, bo wciąż zgłaszają się różne osoby i środowiska, które chcą się włączyć w tę inicjatywę. Wciąż też czekamy na wszystkie sugestie i pomysły, chętnie dopiszemy jakieś do programu i będziemy o nich informować pielgrzymów, turystów i mieszkańców - wyjaśnia zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica.
Urząd Miasta Zakopane przygotowuje także publikację "Na Was zawsze można liczyć! Nauczanie pasterskie arcybiskupa Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II w Zakopanem". Autorem wprowadzenia i opracowania tekstów kazań jest ks. prof. Kazimierz Panuś.
Wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie internetowej zakopiańskiego magistratu.