Nowy numer 37/2021 Archiwum

Najpierw historia, potem język polski

Najstarsze klasy gimnazjalne przystąpiły dzisiaj do egzaminów zewnętrznych. W Małopolsce jest to dokładnie 32 922 uczniów.

Na pierwszy ogień poszła historia. Uczniowie mają do rozwiązania arkusz, w którym są tylko pytania zamknięte, obejmujące wiedzę z wszystkich klas gimnazjalnych. Czas pracy na egzaminie to 60 minut. Po przerwie będzie czas na język polski. Czasu będzie więcej, bo aż 90 minut.

W samym Krakowie egzamin gimnazjalny odbywa się w 111 szkołach, a pisze go prawie 6 tys. uczniów.

Co ciekawe, ponad 5800 uczniów - licząc całe województwo małopolskie - skorzysta z dostosowania warunków egzaminu na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, diagnozującej specyficzne trudności w uczeniu się. 557 uczniów w Małopolsce skorzysta z arkuszy dostosowanych na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Egzamin zewnętrzny będzie trwał do piątku 21 kwietnia, kiedy uczniowie napiszą test z języka obcego (najpopularniejszy jest j. angielski, ale jedna osoba będzie zdawała egzamin na poziomie rozszerzonym z j. włoskiego), natomiast w czwartek pochylą się nad biologią, chemią, fizyką i geografią.

Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki będą ogłoszone 16 czerwca. Tego samego dnia swoje rezultaty poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym (23 czerwca).

Rozwiązania zadań otwartych z matematyki uczniów gimnazjów z wszystkich 8 okręgowych komisji egzaminacyjnych zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania (tzw. e-ocenianie).

W całej Polsce w 2017 r. do egzaminu gimnazjalnego zostało zgłoszonych ponad 349 000 uczniów z prawie 7 tys. szkół. Na tegoroczny egzamin gimnazjalny Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 197 różnego rodzaju arkuszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama