Nowy numer 38/2021 Archiwum

To był pomysł młodych

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zostały uznane za "Najlepsze przedsięwzięcie roku".

Nagroda specjalna dla ŚDM została przyznana w ramach corocznego konkursu "Lider Małopolski", organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Jak podkreślał podczas wręczenia okolicznościowych dyplomów Kazimierz Barczyk, przewodniczący stowarzyszenia, to nagroda nie tylko dla głównego organizatora - Kościoła krakowskiego - ale także dla władz samorządowych i państwowych, które włączyły się w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Było bezpiecznie, było pięknie, pogoda była dobra i cały czas towarzyszył nam ojciec święty Jan Paweł II - podsumował K. Barczyk.

Kard. Stanisław Dziwisz, który odebrał nagrodę w imieniu organizatorów ŚDM, podkreślał, że pomysł, by Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Krakowie, wyszedł właśnie od młodych. - Jeszcze w czasie ŚDM w Madrycie młodzież przyszła i powiedziała, że po Rio de Janeiro następne Dni powinny być w Krakowie. Powiedzieli: "Chcemy jechać do miasta Jana Pawła II" - wspominał kardynał.

Przypomniał, że przed Niedzielą Palmową w Rzymie odbyło się zebranie organizatorów ŚDM. W jego trakcie jeden dzień był w całości poświęcony na omówienie krakowskiego spotkania. - W świecie jest ogólna opinia, że to były najlepsze Światowe Dni Młodzieży - zapewniał emerytowany metropolita krakowski.

Zaznaczył, że o dobre przyjęcie młodzieży z całego świata postarały się zarówno władze oraz samorządy, jak i poszczególne rodziny, goszczące pielgrzymów. - Oni wrócili urzeczeni gościnnością, pięknem naszej ojczyzny, zwłaszcza Krakowa, atmosferą wolności - tym, że mogli się modlić na ulicy, śpiewać na placach, wspólnie się cieszyć - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama