Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czas na Eko Zakopane

W stolicy polskich Tatr będzie zorganizowane forum ekologicznie, w ramach którego na Równi Krupowej stanie specjalne miasteczko. Będą w nim przeprowadzane doświadczanie, pokazy i spotkania z ciekawymi gośćmi.

Jak mówi Wiktor Łukaszczyk, zastępca burmistrza Zakopanego, chodzi o stworzenie w Zakopanem platformy cyklicznych spotkań przedstawicieli europejskich parlamentów, parlamentów krajowych i administracji centralnej, samorządów województwa, samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, studentów z krajów UE oraz krajów objętych partnerstwem wschodnim. Dla nich wszystkich bardzo ważne są aktualne sprawy związane ze stanem i poprawą ochrony środowiska.

- Często jest tak, że władze centralne mają jakąś wizję dotyczącą spraw związanych z ekologią, samorządy także pewne rzeczy organizują, ale nie ma między nimi jednoczesnego działania i pewnych rzeczy nie widać na szczeblu centralnym - tłumaczy Agnieszka Bartocha, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane.

Forum będzie miało charakter cykliczny i co roku inny temat przewodni. Pierwsze ma być poświęcone obniżeniu niskiej emisji - najważniejszemu w chwili obecnej problemowi polskiego środowiska.

Ponadto tematami dodatkowymi forum będą: samochody i pojazdy elektryczne, możliwości wykorzystania paliw kopalnych w energetyce przyjaznej środowisku, energia w domach (uwzględniając specyfikę miejscowości górskich), zrównoważona komunikacja miejska, zielona przestrzeń miejska, turystyka i hotele przyjazne środowisku oraz nowoczesne zarządzanie w zakresie zrównoważonego transportu, gospodarki wodno-ściekowej oraz ochrony powietrza na terenach parków narodowych.

- Do udziału w forum zaproszone zostaną wybitne postaci europejskiej polityki, gospodarki, eksperci rynku oraz przedstawiciele świata nauki - mówi Bartosz Krawczak, odpowiedzialny za organizację forum z ramienia zakopiańskiego magistratu.

Krzysztof Masiuk, prezes Zarządu Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zauważa z kolei, że działalność "eko" nie dotyczy tylko ochrony środowiska. - Chcemy mówić o ekologii także w temacie sportu czy zdrowia - mówił K. Masiuk.

Ciekawostką w czasie trwania forum będzie miasteczko, które stanie na Równi Krupowej. Będzie można w nim m.in. poznać ciekawostki związane z prawami fizyki i obserwować przeprowadzane doświadczenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama