Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kalasancjusz zainspiruje w Krakowie

Już w najbliższy piątek, 28 kwietnia, w stolicy Małopolski pod hasłem: "Inspirowani Kalasancjuszem" rozpocznie się pijarski Kongres Duchowości Młodych.

Spotkania kongresowe będą się odbywały w Liceum Ogólnokształcącym Pijarów w Krakowie (ul. Akacjowa 5) od 28 kwietnia do 1 maja. W jego ramach młodzi będą szukali odpowiedzi m.in. na następujące pytania: "Co zrobić, gdy przychodzą wątpliwości w wierze?", "Czy moje emocje i marzenia mogą mnie doprowadzić do Boga?", "Skąd wziąć siły do życia?", "Jak nie zagubić się w świecie, który odpycha wiarę?" czy "Do czego Bóg mnie wzywa?".

- Stawianie sobie takich pytań jest skutecznym sposobem na pogłębianie swojej wiary - wyjaśnia o. Tomasz Abramowicz SP, współorganizator kongresu. Jak ocenia, wzmocnienie własnej duchowości następuje najsilniej poprzez wspólnotową modlitwę, refleksję i sakramenty. Dlatego też podczas wydarzenia nie zabraknie modlitwy brewiarzowej, Eucharystii czy też konferencji i konwersatoriów.

O. Abramowicz podkreśla jednak, że poza tymi środkami Bóg daje ludziom także świętych, którzy mogą inspirować swoją ścieżką wiary. - I stąd pomysł, by w Kalasantyńskim Roku Jubileuszowym (400 lat istnienia zakonu i 250 lat od kanonizacji św. Józefa Kalasancjusza) przybliżyć postać naszego założyciela. A zwłaszcza zwrócić uwagę na jego rys duchowy, który można w skrócie określić uświęcaniem się poprzez przekaz wiary, pobożności i nauki - opisuje.

Duchowny podkreśla, że św. Józef Kalasancjusz może być bez wątpienia natchnieniem dla współczesnych. - To był niestrudzony opiekun tych, którzy zajmują się nauczaniem i wychowaniem oraz wszystkich dzieci i młodzieży. Jego charyzmat, misja i duchowość rozwijają się w Kościele od 400 lat i do dziś żyją nimi świeccy i zakonnicy w 38 krajach na 4 kontynentach. Zapraszamy więc na nasze spotkanie wszystkich, którzy chcą żyć mocniej wiarą według wskazówek Kalasancjusza - zachęca.

Podczas kongresu zaplanowano specjalne warsztaty, które pomogą przybliżyć duchowość założyciela pijarów. Wśród nich znalazły się m.in. "Medytacja - głęboka modlitwa", "Sposób poznawania siebie - asceza", "Nieskończona cierpliwość i inne cnoty kalasantyńskie" czy "Kalasancjusz i dziecko w sztuce". Wieczorami natomiast odbędą się: adoracja Najświętszego Sakramentu, spacery, ale również koncert zespołu ElendeS. Uczestników kongresu odwiedzi także o. Pedro Aguado, generał Zakonu Pijarów.

Rejestracja uczestników przyjezdnych została już zakończona. W dalszym jednak ciągu młodzi w wieku 18-35 lat, którzy chcą wziąć udział w kongresie bez korzystania z noclegu przygotowanego przez organizatorów, mogą się zarejestrować na stronie: www.inspirowani.pl. Pod tym adresem dostępne są także wszelkie informacje o spotkaniu. Organizatorem wydarzenia są Polska Prowincja Zakonu Pijarów, Duszpasterstwo Akademickie Pijarów i Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama