Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Wiosna Jazzowa w Zakopanem

Nie widać jej w przyrodzie, ale za to w muzyce - wszystko rozkwita...

Rozpoczyna się 14. Wiosna Jazzowa w Zakopanem. Przed nami pięć niezwykłych dni ze światowej klasy muzykami, wymarzony czas na urlop i poznanie muzyki jazzowej w najlepszym wydaniu. - U podnóża Tatr znajdą coś dla siebie nie tylko miłośnicy gór. Tegoroczna edycja to również parada jazzowa, koncerty gwiazd, małe kameralne wydarzenia klubowe oraz wiele innych atrakcji - zachęca Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Festiwal Wiosna Jazzowa potrwa do 2 maja w ramach United Europe Jazz Festival. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą w otwartej przestrzeni miejskiej: ulica Krupówki, plac Niepodległości, Muszla Koncertowa w Parku Miejskim przy ulicy Grunwaldzkiej, jak również w kameralnych salach Hotelu Aries oraz sali widowiskowej Kina Sokół.

- Niesamowita mieszanka wykonawców gwarantuje widowisko na wysokim poziomie, skupiające widzów i słuchaczy o niebanalnym guście muzycznym z całego niemal świata. Podobne imprezy w okresie od końca kwietnia do połowy maja odbywają się również w krajach Grupy Wyszehradzkiej: Słowacji, Czechach i na Węgrzech - mówi A. Nowak-Gąsienica.

Prologiem festiwalu był piątkowy występ osobowości bluesowej, wokalisty i mistrza harmonijki Sławka Wierzcholskiego oraz powstałej w 1982 r., koncertującej w Polsce, Francji, Niemczech, Holandii i Zimbabwe legendarnej Nocnej Zmiany Bluesa. Następnie zaprezentują nam się niezwykli Piotr Baron & Gary Smulyan "Take Sax".

W sobotnie przedpołudnie ulicami Zakopanego przejdzie Zakopiańska Parada Jazowa. Droga prowadzić będzie od Kuźnic, przez Krupówki, plac Niepodległości do Aqua Parku na ul. Jagiellońskiej. Będzie to zarazem inauguracja oraz bezpośrednia promocja wydarzenia z udziałem turystów i gości. Korowód zareklamuje rozpoczęcie 14. Wiosny Jazzowej. Nawiązywać będzie do tradycji z amerykańskiego Nowego Orleanu, gdzie przez ponad 100 lat organizowano przy dźwiękach muzyki podobne parady.

Także w sobotę na balkonie Bazaru Polskiego na Krupówkach odbędzie się koncert zespołu jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra.

Kolejne dni to występy wielkich osobowości jazzu. W niedzielę podczas Międzynarodowego Dnia Jazzu wystąpią przedstawiciele Skandynawii, duet Lars Danielsson & Caecilie Norby, oraz Budapest Ragtime Band z Węgier.

Podczas tych niezwykłych dni wystąpią również: zespół SBB, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski, Sonia Bohosiewicz & Wojtek Karolak, Artur Dutkiewicz Trio, Ewelina Serafin Quartet, D Z I E D Z I C TEMPO, Zespół JBBO, świętujący w tym roku swoje 55-lecie, Szymon Mika Trio, SI FOUR Band, Eric Marienthal & AMC Quartet, Poker Dixieland Jazz Band, Joanna Knitter, Mateusz Gawęda Trio, Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz & Marcin Wasilewski Trio.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama