40 lat temu, w nocy z 14 na 15 maja 1977 r., w Krakowie powołano Studencki Komitet Solidarności. Impulsem był m.in. sprzeciw wobec śmiertelnego pobicia studenta Stanisława Pyjasa. Z okazji rocznicy odbędzie się kilka uroczystości jubileuszowych.
Ich organizatorem jest Stowarzyszenie „Maj 77”, będące ideowym spadkobiercą dzielnych studentów sprzed lat. – Deklarację powołania komitetu podpisało nazwiskami 10 studentów. Podali swoje adresy i kierunek studiów. Byli desperatami. Ale ich decyzja była racjonalna. Za przykładem istniejących już KOR i ROPCiO uznali, że jawność może być ochroną. Tylko że w tych dniach większość członków KOR została aresztowana. Nazwaliśmy się Studenckim Komitetem Solidarności. Wybór słowa „solidarność” był pomysłem absolutnie nowatorskim. W naszych działaniach mieliśmy wsparcie Kościoła – wspomina Bogusław Sonik, jeden z sygnatariuszy deklaracji, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.
Skala działań SKS była imponująca. Realizując w praktyce postulat wyrażony w tytule ważnego dla nich tekstu Sołżenicyna „Żyć bez kłamstwa”, członkowie komitetu domagali się swobodnego dostępu w Bibliotece Jagiellońskiej do tzw. resów – wydanych na emigracji książek historycznych, socjologicznych i literackich. Sami zajęli się też wydawaniem poza cenzurą tych publikacji oraz wypożyczaniem ich. Organizowali wykłady i dyskusje. Uczestniczyli w akcjach solidaryzujących się z represjonowanymi działaczami opozycji. Działalność SKS nie ograniczała się do studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, lecz objęła także inne uczelnie: Akademię Sztuk Pięknych, Akademię Rolniczą, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską. Wkrótce dawni eskaesowcy spotkają się ponownie po 40 latach.
Krakowskie obchody 40-lecia Studenckiego Komitetu Solidarności
7 maja (niedziela), godz. 18 – złożenie kwiatów przy ul. Szewskiej 7, pod tablicą upamiętniającą Stanisława Pyjasa.
10 maja (środa), godz. 11 – otwarcie wystawy poświęconej SKS na Plantach (pomiędzy Collegium Novum a ul. św. Anny);
10 maja (środa), godz. 12 – wręczenie podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa srebrnego medalu „Cracoviae Merenti” dla SKS, Pałac Wielopolskich, pl. Wszystkich Świętych 3–4.
15 maja (poniedziałek), godz. 12 – Msza św. za Polskę i Europę w kościele dominikanów przy ul. Stolarskiej 12;
15 maja (poniedziałek), godz. 14 – uroczyste nadanie imienia Studenckiego Komitetu Solidarności skwerowi przy Domu Studenckim „Żaczek”, al. 3 Maja 3.
16 maja (wtorek), od godz. 10 do 17 – konferencja naukowa „Studencki Komitet Solidarności (1977–1980). Czterdzieści lat później”, aula Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się