Nowy numer 39/2020 Archiwum

Łączące symbole narodowe

- Musimy zrobić wszystko, by łączyły nas hymn, godło, biało-czerwona flaga - polskie symbole - powiedziała dziś w małopolskim Ryczowie premier Beata Szydło. Na budynkach i masztach w Małopolsce wywieszono flagi w barwach narodowych. Będą powiewały nie tylko dziś, w trakcie obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej, lecz także jutro, podczas święta narodowego 3 Maja.

Z okazji Dnia Flagi premier Szydło odwiedziła Ryczów w powiecie wadowickim. - Musimy zrobić wszystko, by łączyły nas hymn, godło, biało-czerwona flaga - polskie symbole - powiedziała premier. - W dzisiejszym świecie, kiedy tak wiele się dzieje, kiedy jest tak wiele zagrożeń i niepewności, są takie momenty i takie chwile, takie symbole, które dają nam poczucie wspólnoty. Budowanie tej polskiej wspólnoty jest naszym obowiązkiem - dodała.

Flagi pojawiły się zarówno na małopolskich budynkach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych. Wielka flaga w barwach biało-czerwonych góruje nad krakowskim Rynkiem Głównym, zwieszona ze szczytu wieży Ratuszowej. Wielkie flagi są widoczne również na kopcach Kościuszki i Piłsudskiego. 2 i 3 maja wieczorem krakowska kładka o. Bernatka oraz estakada Lipska-Wielicka zostaną oświetlone na biało i czerwono, zaś między godz. 21 i 22 ekran ledowy na elewacji hali Tauron Arena zostanie podświetlony w barwach narodowych.

Uroczystości trzeciomajowe w Krakowie rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej (ul. Powiśle). O godz. 10 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Po jej zakończeniu, ok. godz. 11.15, pochód patriotyczny zacznie schodzić z Wawelu. Pod Krzyżem Narodowej Pamięci (zwanym Krzyżem Katyńskim) przy pl. o. Adama Studzińskiego u stóp Wawelu zostaną złożone kwiaty. Pochód przejdzie następnie Traktem Królewskim przez ul. Grodzką, Rynek Główny i ul. Floriańską na pl. Matejki. Tm odbędzie się złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza, wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego. Uroczystości zakończy defilada. W tym czasie wokół Plant krakowskich będzie jeździł bezpłatny Tramwaj Patriotyczny, rozbrzmiewający śpiewem pieśni narodowych. Ich wspólne wykonanie odbędzie się na Małym Rynku podczas Lekcji Śpiewania rozpoczynającej się o godz. 17.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama