W Zespole Szkół Pijarskich w Krakowie młodzież próbuje swoich sił w zmaganiach sportowych w ramach XVI Parafiady Środowisk Pijarskich im. o. Józefa Jońca.
- Nazwa parafiada wzięła się stąd, że nasze spotkanie to jeden z elementów całorocznego programu wychowawczego, który realizowany jest w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich, klubach sportowych, domach dziecka, świetlicach i ogniskach pijarskich w jedności z parafią - wyjaśnia o. Tomasz Abramowicz.
Jak dodaje, pomysł na taką formę zaangażowania młodych ludzi wymyślił o. Józef Joniec, pijar, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. - Zwrócił on uwagę, jak bardzo skuteczne jest wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez łączenie rozwoju fizycznego, kulturalnego i duchowego. Ta triada została przez niego wykorzystana do stworzenia radosnej i twórczej przestrzeni, którą kontynuujemy do dzisiaj - opowiada.
Pierwszy program parafiady został stworzony w 1988 r. pod kierunkiem o. Jońca SP, a rok później po raz pierwszy zrealizowano go w Krakowie.
W tym roku do Krakowa przyjechało blisko 200 osób. Pod okiem świeckich lub duchownych trenerów rywalizują w duchu fair play m.in. w rozgrywkach piłki nożnej, siatkówki, koszykówki czy biegów. - Widzimy, jak trudno jest zadbać o kulturalną rywalizację na podwórku, dlatego chcemy uczyć eleganckiego wymiaru sportu - zaznacza o. Abramowicz.
Dzieci i młodzież angażują się bardzo mocno w każdy mecz. Jest doping publiczności, są okrzyki radości, ale zdarza się także gorycz porażki po przepuszczonej bramce czy przestrzelonym golu. - Możemy spotkać się z ludźmi z całej Polski - wspólnie pożartować, pośmiać się i rywalizować. Panuje tutaj niezwykła atmosfera - nie ma żadnych spin, są zwyczajne spotkania z innymi zespołami poza boiskiem, ale także wspólna modlitwa - cieszy się gimnazjalista Marcin z Łapsz Niżnych.
- Trzeba zobaczyć radość chłopców w czasie gry! Dzieciaki w tym wieku mają cel - one walczą, nie poddają się, czasem są nawet łzy. Przeżywają każdą konkurencję bardzo, a my jesteśmy tu po to, by pokazać im, że nie liczy się wynik. Oni już wygrali, bo tu przyjechali, podczas gdy ich rówieśnicy siedzą w domach przed komputerami czy telewizorami - zauważa Grzegorz Stęchły, trener grupy chłopców z Rzeszowa.
Parafiada to jednak nie tylko konkurencje sportowe. W ramach wydarzenia odbył się także konkurs wiedzy na temat św. Kalasancujsza i obecności pijarów w Polsce. Poza tym młodzi uczestniczą w modlitwach porannych i wieczornych oraz codziennej Eucharystii.
Regionalne pijarskie spotkanie sportowe dla młodzieży potrwa do środy 3 maja, a finał całorocznego pijarskiego programu wychowawczego przypada na spotkanie wakacyjne w Warszawie. 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się od 9 do 15 lipca 2017 r.