Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Konferencja na jubileusz

Jubileusz 60. urodzin ks. prof. Józefa Mareckiego, znanego krakowskiego historyka Kościoła, stał się okazją do zorganizowania międzynarodowej konferencji naukowej "Krajobraz i dziedzictwo kulturowe Europy - trwałość i przemijanie".

Obrady konferencyjne będą się odbywały 10 i 11 maja w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ul. Bernardyńska 3). Wystąpią uczeni z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji, Szwecji i Węgier. Konferencja rozpocznie się 10 maja o godz. 9 wygłoszeniem adresów jubileuszowych skierowanych do księdza profesora. Zasługi kapłana będą podkreślali m.in. ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII, dr Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, oraz dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Ks. prof. Józef Marecki urodził się w 1957 r. w Krośnie. Był przez wiele lat związany z zakonem kapucynów, obecnie jest księdzem diecezjalnym. Kapucynom poświęcił m.in. swoje prace doktorską i habilitacyjną. Od 1990 r. jest związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II (przekształconym w 2009 r. z Papieskiej Akademii Teologicznej). Kieruje Katedrą Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii tej uczelni. Jest autorem kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów naukowych dotyczących historii najnowszej Kościoła w Polsce, nauk pomocniczych historii i krajobrazu kulturowego. Ceniona jest m.in. jego monografia „Zakony pod presją bezpieki. Aparat bezpieczeństwa wobec wspólnot zakonnych na terenie województwa krakowskiego 1944-1975”, leksykony biograficzne duchownych represjonowanych przez komunistów, leksykon godeł zakonnych (we współautorstwie z Wacławem Kolakiem), leksykon atrybutów i godeł hagiograficznych (we współautorstwie z Lucyną Rotter), słownik zakonów męskich i żeńskich w Polsce. Równolegle z pracą na uczelni od 2006 r. był związany z krakowskim oddziałem IPN. Od 2016 r. jest członkiem Kolegium IPN.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej UPJPII.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma