Nowy numer 39/2020 Archiwum

Gołąbek pokoju na celowniku

Eksponaty, które od dziś można zobaczyć przy ul. Stradomskiej, robią piorunujące wrażenie.

„Pola Dialogu” to nowe miejsce na mapie Krakowa, przygotowane przez regionalne biuro Pomocy Kościołowi w Potrzebie, zlokalizowane tuż obok kościoła misjonarzy przy ul. Stradomskiej. To nie do końca muzeum, choć w środku znajdziemy wystawę stałą oraz czasową.

Tuż po wejściu w oczy rzuca się inspirowany muralem z Betlejem malunek na ścianie, przedstawiający m.in. gołąbka pokoju w... kamizelce kuloodpornej i z wymierzonym w niego celownikiem pistoletu. W tej samej sali w kilku gablotach umieszczone zostały rzeczy przywiezione z terenów, gdzie prześladowani są chrześcijanie. Są tu m.in. zwęglone fragmenty mszału obrządku chaldejskiego (w języku aramejskim) czy pogięty i zniszczony w wyniku wybuchu bomby krzyż z Karakosz w Iraku. Na ekspozycję lada dzień ma też trafić wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa, do którego strzelali bojownicy Al-Nusry.

- Celowali w twarze Jezusa i Maryi. Po śladach możemy nawet określić kaliber nabojów - 9 mm - opowiada ks. Rafał Cyfka, kierujący krakowskim biurem Pomocy Kościołowi w Potrzebie. - Te przedmioty to niemi świadkowie okrucieństwa, jakiego doświadczają prześladowani chrześcijanie - dodaje. Gołąbek pokoju na celowniku   Zniszczony wizerunek Jezusa Ukrzyżowanego Miłosz Kluba /Foto Gość

Pierwszą wystawę czasową tworzą natomiast rysunki dzieci (do 15. roku życia) z Aleppo w Syrii. Przedstawiają one ich wizję pokoju, przyszłości kraju. Pokazują m.in., jak dzieci postrzegają zachowanie ludzi z Zachodu. Na jednym z rysunków widać osobę robiącą sobie "selfie" na tle ciała dziecka wyrzuconego przez morze. Na innym są trzy postacie: jedna klęczy, druga mierzy do niej z karabinu, a trzecia stoi obok i trzyma prostokątny przedmiot, na wszelki wypadek podpisany: "camera". Wiedząc, kto wykonał wszystkie ilustracje, trudno przejść obok nich obojętnie.

Oprócz obejrzenia eksponatów i prezentacji w "Polach Dialogu" można napić się kawy i przeczytać książkę - do dyspozycji jest regał z lekturami dotyczącymi przede wszystkim sytuacji w krajach, gdzie prześladowani są chrześcijanie. Przy okazji każda filiżanka to konkretna pomoc - serwowana kawa jest sprowadzana od chrześcijan z Rwandy i Etiopii. Podobnie jest ze sprzedawanymi w "Polach Dialogu" małymi i dużymi rzeźbami, wykonywanymi przez chrześcijan mieszkających w Ziemi Świętej.

W planach są także projekcje filmów, spotkania i debaty poświęcone nie tylko prześladowaniom chrześcijan i sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale wszystkiemu, co w jakiś sposób łączy się z hasłem "dialog". - Dzisiaj wciąż oceniamy pewne wydarzenia pochopnie, ponieważ nie znamy ich kontekstu, nie mamy historycznej wiedzy - podkreśla ks. Cyfka. - Tymczasem Europa i Polska potrzebują mądrych decyzji, opartych na rzetelnej wiedzy, a nie na emocjach - dodaje.

"Pola Dialogu" można odwiedzać od poniedziałku do piątku (w godz. 10-18) oraz w soboty (od 10 do 14).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama