Nowy numer 39/2020 Archiwum

Pieniądze dla królów, wodza i wieszczów

W latach 2017-2019 zostanie odnowionych 19 sarkofagów w podziemiach katedry wawelskiej. Obietnicę sfinansowania większości prac renowacyjnych przekazał dziś na Wawelu minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.

Zostaną odnowione sarkofagi m.in. królów z dynastii Wazów, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Renowacja znalazła się wśród 11 przedsięwzięć uznanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa za projekty kluczowe Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w latach 2017-2019. W trakcie kolejnych 3 lat z funduszu, który jest w gestii Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, zostanie przekazane na ten cel przez SKOZK ponad 3,12 mln zł.

- Rolą urzędu prezydenckiego jest m.in. troska o nasze dziedzictwo materialne. Spotykamy się w dniu symbolicznym. Dziś mija bowiem 82. rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego. W jednym z sarkofagów przewidzianych do renowacji spoczywa trumna z jego szczątkami. Jesteśmy w miejscu, które jest dla Polaków święte, przestrzenią polskości, która pokazuje ciągłość naszej wspólnoty narodowej. Dlatego z radością przekazuję promesę zapewniającą o finansowaniu przez najbliższe lata prac renowacyjnych przy sarkofagach i kryptach wawelskich - powiedział min. Kolarski, wręczając ją w wawelskim kapitularzu Kapituły Metropolitalnej bp. Janowi Szkodoniowi, dziekanowi kapituły.

Projekt renowacyjny nie ogranicza się m.in. do odnowienia sarkofagów m.in. królów Stanisława Leszczyńskiego, Zygmunta III Wazy oraz jego synów Władysława IV i Jana Kazimierza. - Chcemy przy okazji dokonać kompleksowej konserwacji krypt, w których znajdują się sarkofagi oraz zmodernizować instalację elektryczną i wentylacyjną - mówił ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

Renowacja będzie dużym wyzwaniem konserwatorskim. - Niełatwe będą prace przy sarkofagach wykonanych z cyny podatnej na korozję. Lepiej będzie z sarkofagami miedzianymi, w których pochowano członków królewskiej rodziny Wazów. Sarkofagi wieszczów są z kolei kamienne - tłumaczył dyrektor Maciej Wilamowski ze SKOZK. - Szczególną uwagę zwrócimy na metalowy sarkofag marszałka Piłsudskiego, przewidziany do renowacji w przyszłym roku, na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Nie był otwierany od lat 30. ub. wieku. Wiemy, że znajduje się w nim srebrna trumna z przeszkleniami wykonanymi z kryształu górskiego. Wiadomo na pewno, że prace renowacyjne zostaną wykonane na miejscu - dodał dyr. Wilamowski.

Proboszcz katedry ks. Sochacki podkreślił, że w trakcie renowacji trumny królów, wodza i wieszczów nie będą otwierane w celu oględzin szczątków. - Tak było również w przypadku poprzednich renowacji sarkofagów z krypt katedralnych m.in. królów Stefana Batorego, Zygmunta Augusta i jego siostry królowej Anny Jagiellonki - przypomniał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama