Nowy numer 39/2020 Archiwum

Medycyna i klauzula sumienia

Czy i jak lekarze mogą skutecznie wykonywać swoje obowiązki, jednocześnie żyjąc w zgodzie z sumieniem? Czas poznać fakty i mity dotyczące wolności w tej sferze. Opowie o nich Nikolas Nikas, bioetyk z USA.

Spotkanie z nim odbędzie się w najbliższy czwartek 18 maja o godz. 17 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (w auli przy ul. Bernardyńskiej 3).

Jak przekonuje N. Nikas, ochrona klauzuli sumienia lekarzy może mieć pozytywne skutki dla każdego z nas, ponieważ przekłada się ona na lepszą ochronę zdrowia pacjenta. Jak równie zauważa, w debatę publiczną dotyczącą tego tematu angażuje się niemal całe społeczeństwo. Niestety, nad argumentami merytorycznymi często górują emocje. Warto to zmienić, bo kwestia klauzuli sumienia pracowników służby zdrowia zasługuje na szacunek i na to, by spojrzeć na nią z perspektywy samych medyków.

Warto dodać, że N. Nikas jest znanym w USA i na całym świecie ekspertem w takich kwestiach, jak: aborcja, prawa sumienia w służbie zdrowia, klonowanie i badania na ludzkich komórkach macierzystych, asystowane samobójstwo. Jest też prezesem Bioethics Defense Fund - prawniczej organizacji podejmującej działania na rzecz prawa do życia i wolności sumienia w USA i na całym świecie. Był również konsultantem Prezydenckiej Rady Bioetycznej w Waszyngtonie i stawał przed Senatem USA w sprawach dotyczących aborcji i wolności słowa. Uczestniczy także w wielu postępowaniach sądowych dotyczących tej problematyki (m.in. w sprawach związanych ze stanowymi ograniczeniami w kwestiach tzw. późnych aborcji).

N. Nikas Polskę odwiedza obecnie już po raz 5., a na spotkanie z nim zaprasza Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama