Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Zachęcająca Noc Muzeów

Dzisiejszego wieczoru i nocy z 19 na 20 maja 28 muzeów krakowskich otworzy szeroko podwoje i w ramach 14. Nocy Muzeów pokaże zwiedzającym rozmaite atrakcje.

Placówki muzealne będą czynne od godz. 19 do 1 w nocy. Będzie można zobaczyć ciekawe wystawy, obejrzeć filmy, wysłuchać prelekcji, uczestniczyć w konkursach. W trakcie niektórych pokazów będą prezentowane eksponaty, których nie udostępniano jeszcze zwiedzającym.Najsilniejszym magnesem będzie obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem", pokazywany w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1).

Inauguracja tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów odbędzie się o godz. 18 w budynku dawnego hotelu "Cracovia". - Na wystawie "Cracovia - więcej niż hotel. Ceramika i ubiory" pokażemy m.in. manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego Mody Polskiej. Do architektury i dekoracji ceramicznych w budynku nawiąże pokaz ceramiki z lat 60. Największą atrakcją będzie jednak możliwość zobaczenia samego wnętrza "Cracovii" z jej imponującym marmurowym holem ozdobionym tzw. złotą mozaiką projektu Krystyny Zgud-Strachockiej oraz fryzem "Miasta", zaprojektowanym przez Helenę i Romana Husarskich, który został specjalnie odsłonięty przez MNK na tę okazję. O godz. 19.15 i 20 muzeum zaprasza na spotkania przybliżające tematykę pokazu i historię budynku. Podczas pierwszego kustosz Joanna Kowalska opowie o modzie schyłku PRL i niezwykłych projektach J. Antkowiaka. Drugie, prowadzone przez kustosz Bożenę Kostuch, poświęcone będzie mozaikowym i ceramicznym dekoracjom słynnego budynku - poinformowała Marta Paluch z MNK.

Także inne placówki muzealne przygotowały ciekawy program. W Muzeum Archidiecezjalnym (ul. Kanonicza 19-21) będzie można obejrzeć wystawę "W podróży z Janem Pawłem II", poświęconą 104 pielgrzymkom papieża, w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych (pl. Matejki 13) zorganizowano wystawę poświęconą malarzowi Janowi Stanisławskiemu, w Barbakanie, który jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, będą się odbywały pokazy walk historycznych, przygotowane przez Podolski Regiment Odprzodowy, a w Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15) od godz. 19.15 do 20 odbędzie się pokaz druku na starej maszynie drukarskiej.

Biletem wstępu do wszystkich placówek będzie podczas Nocy Muzeów specjalna moneta o wartości 1 zł. Posiadacze monety będą mogli za jej okazaniem korzystać również bezpłatnie z krakowskiej komunikacji miejskiej od godz. 17 w piątek 19 maja do godz. 2 w sobotę 20 maja.

Szczegółowy program wydarzeń 14. Nocy Muzeów jest dostępny pod adresem: www.krakowskienoce.pl, w zakładce "Noc Muzeów".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama