Nowy numer 8/2021 Archiwum

Zbierają na jubileusz

Z okazji 97. urodzin św. Jana Pawła II krakowscy studenci przygotowali montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowali 21 maja w Kolegiacie św. Anny. Wydarzenie było połączone ze zbiórką pieniędzy na organizację jubileuszu duszpasterstw akademickich w Polsce.

Podczas niedzielnego spotkania recytowano wiersze Karola Wojtyły i śpiewano pieśni wysławiające Maryję, nawiązując tym samym do 100. rocznicy objawień w Fatimie. Wydarzenie było inicjatywą Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny i miało jednocześnie zwrócić uwagę na 90-lecie istnienia wspólnoty. Zapowiadane na październik obchody będą miały charakter centralny dla wszystkich duszpasterstw w Polsce, ponieważ to właśnie DA św. Anny było pierwszą tego typu wspólnotą w kraju.

- Jestem dumna z tego, że należę właśnie do tego duszpasterstwa. Można doświadczyć tutaj prawdziwie głębokich spotkań, zupełnie innych od tych, które proponuje dzisiejszy świat. Tutaj po prostu można wzrastać - mówiła Joanna Dąbrowska z DA św. Anny.

Jak tłumaczą obecni członkowie duszpasterstwa, jubileusz ma być piękną opowieścią o 90-letnim trwaniu wspólnoty, której dzieje związane były ściśle z niełatwymi kolejami ubiegłego wieku, a także z Karolem Wojtyłą. Ponadto duszpasterstwo wciąż chce wskazywać młodym drogę ku Bogu i drugiemu człowiekowi.

- Poniekąd jest to też nasze święto, dlatego bardzo się cieszymy z tego, że to piękne dzieło trwa już tyle lat. Jest to też dla nas czas refleksji nad tym, ile darów otrzymaliśmy przez tych 90 lat. Na bazie tego doświadczenia chcemy się uczyć i patrzeć w przyszłość z nadzieją, że Duch Święty nadal będzie nas prowadził - zapewniał ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki.

Zdaniem ks. Talika, studenci coraz bardziej potrzebują duszpasterskiego wsparcia. - Bardzo głęboko w ich sercach jest nieodkryte pragnienie szczęścia, które daje głęboka relacja z Bogiem i drugim człowiekiem. Ona nie może być powierzchowna; ona wręcz powinna być zakorzeniona w pięknych wartościach - tłumaczył.

Pierwsze wydarzenia związane z rocznicą będą organizowane już w najbliższych miesiącach, natomiast główne obchody potrwają od 16 października do 22 października. Wśród jubileuszowych wydarzeń przewidziano m.in. spotkania z zaproszonymi gośćmi, konkursy, grę miejską, a nawet wielki bal. Najważniejszym punktem jubileuszu będzie natomiast wspólna Eucharystia celebrowana przez metropolitę krakowskiego w niedzielę wieńczącą obchody.

Do wspólnego świętowania zaproszone są wszystkie polskie duszpasterstwa akademickie. Każdy, kto chciałby wspomóc tę inicjatywę, szczegóły dotyczące pomocy może znaleźć na stronie da-krakow.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama