Tak mówią uczniowie, którzy podczas gali podsumowującej XX Pola Nadziei, odebrali wyróżnienia i nagrody za udział w żonkilowych konkursach zorganizowanych po to, by promować ideę opieki hospicyjnej nad chorymi będącymi u kresu życia.
O tym, że istnienie hospicjów jest ważne, wiedzą już nawet przedszkolaki. Dbają o to ich wychowawczynie, które nie od dziś zachęcają maluchy do żonkilowej zabawy proponowanej przez krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza. Delikatnie mówią też dzieciom, że wszyscy, w tej naszej ziemskiej wędrówce, zmierzamy w tę samą stronę, a ci, którzy do celu dochodzą przed nami, potrzebują dobrej opieki. Potrzebują też ciepła drugiego człowieka, który, gdy przychodzi na to czas, potrzyma za rękę i pomoże spojrzeć w stronę nieba.
Konkretnym przejawem tego ciepła i życzliwości dla ciężko chorych są ze strony najmłodszych efekty ich żonkilowej twórczości, czyli np. piękne rysunki, które pacjenci hospicjum dostają na różne okazje. W tym roku przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych miały za zadanie namalować urodzinowy tort lub bukiet kwiatów dla świętującej swój jubileusz akcji Pola Nadziei. W konkursie wystartowało 14 przedszkoli, które przysłały aż 76 prac.
III miejsce zajęły dzieci z Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie (Martyna Kutryba, Milena Saternik, Mateusz Sanak i Marcin Sadkowski). II miejsce należało do Grupy Przedszkolnej Biedronki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Balicach, a na podium wskoczyły pięcioletni Wojtek Dziemba z Samorządowego Przedszkola nr 148 w Krakowie.
Drugi tegoroczny konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy - jak się okazało - wykazali się wielką pomysłowością podczas tworzenia sztandaru dla Pól Nadziei. Już jesienią, na początku października, zostanie on wykorzystany podczas tradycyjnego Żonkilowego Marszu Nadziei.
III miejsce zajęli tu uczniowie gimnazjum w Rudniku-Sułkowicach, a II miejsce przyznano dwóm uczennicom (Oliwii Grabce i Milenie Blinowskiej) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 53 w Krakowie. I miejsce bezdyskusyjnie należało się uczniom klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 156 w Krakowie, którzy zachwycili jury swoim pomysłem na sztandar pełen żonkili.
W ostatnim z konkursów udział mogli wziąć uczniowie, którzy znają się na modzie i potrafią ją projektować. Zadanie dla nich łatwe nie było, ponieważ zrobić kapelusz (lub inne nakrycie głowy) z żonkilowym motywem, to nie byle co. Tym bardziej, że regulamin konkursu jasno głosił, że najpiękniejszy kapelusz wraz ze specjalnym listem zostanie przesłany… królowej Elżbiecie II! I rzeczywiście tak się stanie, a do Anglii poleci kapelusz zrobiony przez Patryka Klasę, ucznia klasy II gimnazjum z Zespołu Przedszolno-Szkolno-Gimnazjalnego w Nowym Brzesku.
Dwa II miejsca zajęli natomiast Franek Figiel-Styrcz (również uczeń klasy II gimnazjum) z Zespołu Szkół w Bibicach, oraz Paweł Lenart, Asia Gwiżdż, Łukasz Kowalczyk, Szymon Jarosz, Agata Rączka, Kasia Kajdy i Piotr Rzadkosz-Cupak z Katolickiego Gimnazjum Integracyjnego w Czerwiennem. Z kolei dwa III miejsca zostały przyznane Paulinie Sitarz (uczennicy klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 92 w Krakowie) i Jakubowi Ulmanowi (uczniowi klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 155 w Krakowie).
We wszystkich konkursach zostało też przyznanych bardzo dużo wyróżnień, a podczas gali wystąpiła Lidia Jazgar, która - przy akompaniamencie Ryszarda Brączka, zaśpiewała kilka piosenek z repertuaru swojego zespołu "Galicja". Z kolei uczniowie z grupy teatralnej działającej przy Zespole Szkół w Tenczynku zaprezentowali spektakl "Tajemniczy ogród".
Warto dodać, że podczas XX Pól Nadziei (trwających od 12 marca) udało się już zebrać ok. 280 tys. zł, a pieniądze ze skarbonek wciąż spływają do hospicjum!