Nowy numer 39/2020 Archiwum

Rocznik św. Jana Pawła II przejdź do galerii

Archidiecezja krakowska ma 13 nowych kapłanów! Wiemy już, w jakich parafiach będą pracować.

Uroczystości w katedrze wawelskiej rozpoczęły się o godz. 9.

Patronem rocznika, który w tym roku kończy swoją formację seminaryjną i rozpoczyna pracę w archidiecezji, jest św. Jan Paweł II. W roku 2011 - kilka miesięcy po beatyfikacji papieża Polaka - do krakowskiego seminarium wstąpiło 41 kandydatów. Święcenia przyjmuje dziś 26 z nich - 13 w archidiecezji krakowskiej, 13 w diecezji bielsko-żywieckiej.

"Czas naszego przygotowania do święceń naznaczony jest miłosierdziem. Pierwszy rok rozpoczęliśmy uczestnictwem w Światowym Kongresie Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, a święcenia diakonatu przyjęliśmy w Nadzwyczajnym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka. Również u początku naszej drogi seminaryjnej w archidiecezji krakowskiej rozpoczęła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. W kolejnych latach formacji obraz Jezusa Miłosiernego dotarł do diecezji bielsko-żywieckiej" - napisali w okolicznościowej publikacji klerycy rocznika św. Jana Pawła II.

Zgodnie z tradycją krakowskiego seminarium wyrazem jedności rocznika neoprezbiterów jest specjalnie zaprojektowana stuła, której używają oni od święceń diakonatu. W tym roku głównymi motywami, umieszczonymi na stule są herb św. Jana Pawła II, patrona rocznika, i wizerunek Maryi Matki Kościoła.

"Ten właśnie wizerunek – Matki Kościoła, polecił umieścić na fasadzie Pałacu Apostolskiego św. Jan Paweł II jako jego wotum wdzięczności dla Maryi za ocalenie życia w dniu zamachu na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku. Święty był bowiem pewny, że to Maryja ocaliła jego życie, gdyż nieudany zamach został przeprowadzony w dniu wspomnienia objawień fatimskich" - wyjaśniają klerycy.

W galerii poniżej krótko przedstawiamy nowych księży archidiecezji krakowskiej - wraz z parafiami, w których rozpoczną oni swoją kapłańską posługę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama