Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zaśpiewali Ludźmierskiej Pani przejdź do galerii

Do Gaździny Podhala w niedzielę pielgrzymowali chórzyści i dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych.

Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci rozpoczęła Msza św. w bazylice mniejszej. Przewodniczył jej kustosz tego miejsca ks. Jerzy Filek. Przypomniał, że dzieci z kółek różańcowych do Ludźmierza przyjechały w szczególnym czasie, bo w tym roku przypada 20. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ludźmierza.

- Pragniemy zawierzyć siebie i nasze rodziny św. Janowi Pawłowi II. Czujemy, że On był bardzo blisko Pana Boga. Nawet nasza figura w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym ukazuje Go całego zwróconego ku Bogu, ku Maryi, ku Pani Ludźmierskiej - podkreślał ks. Filek. Zapowiedział też, że każdego 22. dnia miesiąca w Ludźmierzu będzie odprawiana nowenna do św. Jana Pawła II. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu zawierzył on wszystkie rodziny papieżowi z Polski.

Podczas liturgii w bazylice w Ludźmierzu stały relikwie św. Jana Pawła II, świętych pastuszków z Fatimy - Hiacynty i Franciszka, oraz bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Na zakończenie spotkania w Ludźmierzu jego uczestnicy wyruszyli z bazyliki pod figurę św. Jana Pawła II w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Dzieci złożyły wiązankę kwiatów, a redemptorysta o. Piotr Dettlaff z Radia Maryja mówił o radości jaką odczuwa Matka Boża, gdy widzi wszystkich na modlitwie różańcowej. Jego słów słuchała m.in. Madzia Buczek z mamą, które co roku przyjeżdżają do Gaździny Podhala. 

Ostatnia niedziela maja w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu była pełna wydarzeń. Oprócz spotkania Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci do Gaździny Podhala bardzo licznie przybyli chórzyści z różnych zakątków archidiecezji, aby wziąć udział w VIII Koncercie Chórów Podhalańskich im. ks. prałata Tadeusza Juchasa, zmarłego przed 3 laty kustosza sanktuarium.

W Ludźmierzu wystąpił chór "Soli Deo" z parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej (dyrygent Bogdan Oczkowski). Z chórzystami przyjechał do Ludźmierza także ks. proboszcz Wiesław Cygal. Przed Gaździną Podhala zaśpiewały ponadto chóry: "Canticum Canticorum" z parafii św. Barbary w Libiążu (dyrygent Piotr Ciuła), "Apassionata" z Sułkowickiego Ośrodka Kultury i parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (dyrygent Mateusz Pitala), "Gaudium" z Łapanowa z parafii św. Bartłomieja (dyrygent Jan Śliwa). Oczywiście nie zabrakło gospodarzy miejsca, czyli chóru "Magnificat". Chórzyści wystąpili pod batutą Adama Rajskiego. On też był głównym organizatorem koncertu chórów.

Każdy z chórów otrzymał pamiątkowy dyplom i upominki od sanktuarium. Za piękne występy i koncert, któremu towarzyszyło hasło "Śpiewajmy Ludźmierskiej Pani", wszystkim dziękował ks. kustosz Jerzy Filek. Wśród publiczności był także brat zmarłego kapłana, patrona konkursu, ks. Franciszek Juchas. 

Zarówno Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci jak i tegoroczny koncert chórów zakończyły się wspólnym biesiadowaniem w ogrodzie plebańskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama