Nowy numer 31/2021 Archiwum

Kraków będzie stolicą dziedzictwa

3 tys. gości z prawie 200 krajów wezmą udział w 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbędzie się na początku lipca w stolicy Małopolski.

- To będzie najważniejsze tegoroczne wydarzenie na szczeblu rządowym. Doceniono w ten sposób kulturowe znaczenie Krakowa, którego centrum historyczne zostało 40 lat temu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie zmarnowaliśmy tych lat - powiedział prof. Jacek Majchrowski, prezydent miasta.

Obrady będą trwały od 2 do 12 lipca w krakowskim Centrum Kongresowym ICE pod przewodnictwem prof. Jacka Purchli, dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, który pełni obecnie również funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- To bardzo ważny szczyt, w trakcie którego zapadają decyzje dotyczące światowego dziedzictwa. Niewykluczone, że podczas obrad zostanie zatwierdzony wniosek o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na listę światowego dziedzictwa kulturowego - powiedział Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Władze miasta liczą, że ten najdłuższy kongres organizowany do tej pory pod Wawelem, połączony z towarzyszącymi mu wydarzeniami kulturalnymi, przyczyni się do ożywienia na świecie zainteresowania Krakowem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama