29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, papież Franciszek poświęci i przekaże paliusze dla nowych arcybiskupów metropolitów, wśród których jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Wśród arcybiskupów, którzy zostali metropolitami w ciągu ostatniego roku, jest trzech Polaków - abp Józef Górzyński z Olsztyna, abp Tadeusz Wojda z Białegostoku i abp Marek Jędraszewski z Krakowa. Uroczyste poświęcenie paliuszy - symbolu więzi ze Stolicą Apostolską - odbędzie się w uroczystość świętych Piotra i Pawła, 29 czerwca o godz. 9.30. Uroczystej Mszy św. na pl. św. Piotra w Rzymie będzie przewodniczyć Ojciec Święty Franciszek w koncelebrze kardynałów (wśród nich 5 nowych, kreowanych dzień wcześniej przez papieża), arcybiskupów (wraz z metropolitami otrzymującymi paliusz) oraz biskupów i kapłanów.
Ceremonie nałożenia paliuszy odbędą się w diecezjach poszczególnych metropolitów, którzy otrzymają je z rąk nuncjuszy apostolskich. Nałożenie paliusza na ramiona abp. Jędraszewskiego odbędzie się w niedzielę 22 października podczas Mszy św. o godz. 10 w katedrze na Wawelu. Tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Nakładającym paliusz będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Do niedawna cała uroczystość poświęcenia i nałożenia paliusza odbywała się w dzień uroczystości świętych Piotra i Pawła w Watykanie. Od 2015 r., decyzją papieża Franciszka, w Watykanie odbywa się tylko poświęcenie i przekazanie paliuszy, a oficjalna ceremonia nałożenia ma miejsce w późniejszym czasie w diecezjach poszczególnych arcybiskupów. Poprzez tą zmianę Ojciec Święty chciał dowartościować wspólnoty lokalne Kościoła i umożliwić udział w uroczystości wiernym z archidiecezji nowego metropolity. Nowy obrzęd ma również podkreślać synodalność tego wydarzenia.
Paliusz, który otrzymują arcybiskupi, jest symbolem jedności z papieżem oraz liturgiczną oznaką honorowej władzy metropolitów. Przez papieża paliusz jest noszony w czasie uroczystych liturgii wszędzie, gdziekolwiek ją sprawuje, a przez arcybiskupów metropolitów - na terenie ich metropolii.
Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęgą w kształcie litery "Y", nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go 6 krzyżyków wykonanych z czarnej wełny. Paliusze wykonywane są z wełny dwóch baranków, pobłogosławionych przez papieża w święto św. Agnieszki.