Wieczorem 28 czerwca w Krakowie rozpoczęły się prace Forum Młodych Profesjonalistów UNESCO. Poprzedzają rozpoczynające się wkrótce obrady 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
32. uczestników forum przyjechało ze wszystkich kontynentów. Gości ich Międzynarodowe Centrum Kultury w Rynku Głównym.
- Spotkania forum nie polegają na gadaniu. To przede wszystkim intensywna, ciężka praca w trakcie warsztatów pozwalających się realnie, a nie tylko teoretycznie zapoznać z problemami miast historycznych. Owocem tego spotkania będzie opracowana przez uczestników "Deklaracja krakowska". Od jej odczytania rozpoczną się 3 lipca plenarne obrady 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zależy nam na tym, by w tej deklaracji wykorzystano również polskie doświadczenie w rozmowie o zarządzaniu miastami historycznymi, takimi jak Kraków i Warszawa - powiedział prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, stojący obecnie na czele Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Młodzi uczestnicy mogą porównać, na przykładzie dwóch polskich stolic - Warszawy i Krakowa, doświadczenia w zarządzaniu substancją miast historycznych. W zniszczonej przez Niemców Warszawie miasto, w tym jego zabytki, odbudowano od podstaw, rekonstruując je. Kraków ocalał, ale na jego zabytki oddziaływały negatywnie m.in. zanieczyszczenie powietrza i wieloletni brak remontów. Zmieniło się to m.in. po powołaniu Narodowego Funduszu Odnowy Zabytków Krakowa - dodał prof. Purchla.
Kraków będzie dla uczestników trwającego do 4 lipca forum polem doświadczalnym, gdzie będą mogli się przekonać, jakie zagrożenie dla miast historycznych niosą m.in. turystyka masowa i tzw. gentryfikacja, gdzie zmiana przeznaczenia budynków, np. z mieszkalnych na biurowe, powoduje obumieranie pewnych obszarów miejskich. Pojadą również m.in. do opactwa w Tyńcu i Kopalni Soli w Wieliczce, by dowiedzieć się o sposobach zabezpieczenia i odtwarzania substancji historycznej w tych miejscach.