Nowy numer 30/2021 Archiwum

Przyjadą muzyczne gwiazdy

Wybitni artyści wezmą udział w rozpoczynającym się 15 sierpnia 42. Międzynarodowym Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie".

Swój udział zapowiedzieli m.in. pianista Grigorij Sokołow, klawesynistka Elżbieta Stefańska, wiolonczelista Iwan Monighetti oraz gambista i dyrygent Jordi Savall. Podczas 17 festiwalowych dni odbędą się 23 koncerty.

- Zaczniemy 15 sierpnia o godz. 19.30 w sali Opery Krakowskiej koncertem Sokołowa, wirtuoza fortepianu, naszego wypróbowanego przyjaciela. Zawsze chętnie przyjeżdża do Krakowa - powiedział 29 czerwca na konferencji prasowej Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor festiwalu, który odbywa się pod patronatem krakowskiego GN.

Wszystkie koncerty będą się odbywały we wnętrzach zabytkowych budowli krakowskich, przede wszystkim w kościołach. Jeden koncert odbędzie się w Kopalni Soli w Wieliczce, kolejny zaś w opactwie tynieckim.

- Starałem się przez kilkadziesiąt lat istnienia "Muzyki w Starym Krakowie", by był to festiwal przede wszystkim wykonawców. Starałem się zapraszać najlepszych i najciekawszych wykonawców, dając im jednocześnie wolną rękę w doborze repertuaru. Dawało to bardzo dobre rezultaty, bo nieskrępowani artyści dawali zazwyczaj z siebie to, co najlepsze - wyjaśniał dyrektor Gałoński.

- Na festiwalu poznamy po raz kolejny efekty współpracy artystycznej z lwowskim środowiskiem muzycznym. Od kilku lat współorganizujemy bliźniaczy festiwal "Muzyka w Starym Lwowie" - przypomniał dyrektor Gałoński.

Artyści z Krakowa i Lwowa - chórzyści z Collegium Zieleński i chóru "Gloria" - wykonają pod dyrekcją S. Gałońskiego m.in. "Missae paschalis" Marcina Leopolity i utwory wokalne Mykoły Dyleckiego. Koncert odbędzie się 16 sierpnia w kościele augustianów. Kilka dni wcześniej ten sam skład wystąpi we Lwowie na inauguracji IV edycji "Muzyki w Starym Lwowie".

- Nasz festiwal jest na razie "malutkim chłopczykiem" przy 42-letnim dojrzałym festiwalu krakowskim. Cieszymy się jednak, że dzięki naszej współpracy mogły ożyć artystycznie mury starych świątyń lwowskich - powiedział prof. Jurij Łuciw, szef "Muzyki w Starym Lwowie".

Koncerty festiwalowe "Muzyki w Starym Krakowie" są okazją do prezentowania nie tylko muzyków o ugruntowanej pozycji artystycznej. Organizatorzy dają szansę także młodym talentom. - Tak będzie i tym razem. Wystąpią młodzi instrumentaliści ze Lwowa oraz pianistki i wokaliści z krakowskiej Akademii Muzycznej - poinformował dyr. Gałoński.

Szczegółowy program koncertów można znaleźć na stronie internetowej: www.mwsk.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama