Nowy numer 28/2018 Archiwum

Jak zarządzać dziedzictwem?

Dyskutują o tym od dzisiaj w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa uczestnicy Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa.

Impreza, organizowana przez krakowskie władze miejskie, towarzyszy 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zakończy się 6 lipca.

- Spotykamy się na dzień przed uroczystym otwarciem 41. sesji. Większość uczestników forum będzie na pewno śledziła szczególnie te dni, kiedy będziemy dokonywali przeglądu stanu zachowania poszczególnych obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - powiedział prof. Jacek Purchla, przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zarządzanie miejscami dziedzictwa nie jest łatwe. Na Liście Światowego Dziedzictwa jest ponad 1000 miejsc. Obiekty podlegające ochronie zajmują na świecie 276 milionów hektarów powierzchni. Warunki do ochrony dziedzictwa kulturowego zapewniają, co prawda, państwa, ale ponieważ poszczególne obiekty nie są tylko państwowe, więc zarządzają nimi również samorządy, Kościoły, organizacje, a nawet osoby prywatne. - Dlatego tak istotne jest wzajemne przekazywanie doświadczeń - powiedział dr Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma