Nowy numer 04/2020 Archiwum

80. urodziny "Kłocza"

Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, wieloletni krakowski duszpasterz akademicki, popularny kaznodzieja i wykładowca filozofii religii, kończy dziś 80. rok życia.

Andrzej Kłoczowski urodził się 5 lipca 1937 r. w mazowieckiej rodzinie ziemiańskiej. Jego najstarszym bratem jest prof. Jerzy Kłoczowski, wybitny historyk średniowiecza. Po ukończeniu historii sztuki w Poznaniu, pracował przez jakiś czas na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1963 r. wstąpił do zakonu dominikanów. Nadano mu zakonne imię Jan. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1970 r. Już w 1966 r. znalazł się w krakowskim konwencie dominikanów i z przerwami mieszka tu do dziś. Jest filozoficznym uczniem ks. prof. Mariana Jaworskiego, obecnie kardynała. W jego seminarium na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie powstała praca o. Kłoczowskiego o filozofii Ludwika Feuerbacha. Od 1979 r. wykładał filozofię religii na tym wydziale, przekształconym później w Papieską Akademię Teologiczną (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Zajmował się m.in. filozofią Leszka Kołakowskiego. Jest emerytowanym profesorem UPJPII, wieloletnim szefem Katedry Filozofii Religii tej uczelni.

Bardzo ważnym elementem działalności o. Kłoczowskiego była funkcja duszpasterza akademickiego w słynnej "Beczce" w krakowskim konwencie dominikanów w latach 1970-1986. Wraz z ojcami Tomaszem Pawłowskim, Joachimem Badenim i Jackiem Salijem wychował duchowo wiele pokoleń młodzieży studenckiej. Prowadził m.in. spotkania z cyklu "ABC chrześcijaństwa" i "Klucz do Biblii". Dla studentów i młodych intelektualistów krakowskich był także mentorem i wsparciem w sprawach społecznych. Wspierał w 1977 r. powstanie Studenckiego Komitetu Solidarności, w 1980 r. Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. tego samego dnia zaczął w klasztorze organizować pomoc dla uwięzionych i internowanych.

- Andrzeja poznałem w 1973 r., gdy jako student pierwszego roku przyszedłem do Duszpasterstwa Akademickiego "Beczka". Dyskutował z nami o religii i filozofii, wyjeżdżał na obozy duszpasterskie. Był także motorem i wsparciem naszej aktywności także wówczas, gdy stworzyliśmy Studencki Komitet Solidarności. Zawsze można było na niego liczyć. Do dziś pozostał wypróbowanym przyjacielem - wspomina poseł Bogusław Sonik.

Popularną i długoletnią formą oddziaływania "Kłocza", jak zwie się go w Krakowie, na dusze i umysły są jego "kazania filozoficzne" podczas "Dwunastek" - Mszy św. odprawianych od wielu lat co niedzielę w południe w krakowskim kościele dominikanów przy ul. Stolarskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • nika
    05.07.2017 12:23
    Ojcze Kłoczu drogi! Odtańcowuję "czaczę Duchacza" albo "czocza dla ojca Kłocza" życząc ad multos annos! A czasy "Beczki" sprzed ponad 30 lat do dziś wywierają nieoceniony wpływ na moje życie... ps. Pamiętam jak porwani neofickim zapałem chcieliśmy Ojca ewangelizować książeczką o czterech prawach życia duchowego, a także rozmowę w Białce, kiedy to słup stojący na środku astaltowej drogi był dowodem na grzech pierworodny... Dziękuję!!
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama