Nowy Numer 38/2020 Archiwum

To jest też nasza sprawa!

Do niedzieli przy kościele Mariackim w Krakowie trwa zbiórka pieniędzy pod hasłem: "Solidarni z Aleppo". Apelujemy o hojność, bo w Syrii dzieje się dramat, który został upolityczniony, a ludzie wciąż czekają na pomoc.

Pierwszego dnia kwesty, w czwartek 6 lipca, udało się zebrać 2,5 tys. zł. W piątek efekt zbiórki, która trwa od godz. 10 do 18, ma szansę być dużo większy, bo sporo osób dowiedziało się już o akcji, rozumie jej sens i chętnie wrzuca datki.

- Od dawna jest dla mnie jasne, że Syrię trzeba wspierać, organizując pomoc tam, na miejscu, a nie przesiedlając Syryjczyków do Europy. Tu nie o to chodzi, a przesiedlanie grozi poważnymi konsekwencjami. Także dla samego narodu syryjskiego, który jest bogaty w różne surowce. Chętnych do ustawienia się po nie w kolejce nie brakuje - uważa pan Adam.

Z kolei Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska odpowiedzialnej za kwestę, opowiada, że jest warszawiakiem i jako dziecko bawił się wśród kamieni na Woli, gdzie podczas II wojny światowej w kilka dni zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób. I choć od powstania minęło wiele lat, wciąż nie może się pogodzić z tym, co się wtedy stało. - Kiedy pracuję przy projekcie pomocy Syrii, moim obowiązkiem jest wiedzieć i znać prawdę. To, co tam się dzieje, łączę z Warszawą i mówiąc o Aleppo, widzę opuszczone miasto, w którym dzieją się straszne rzeczy - na oczach świata. Tych ludzi nie można zostawić samym sobie, bo to jest katastrofa, a nie jedna z wojen - mówi, dodając, że sprawy Syrii nie można przemilczeć, bo ona dotyczy także nas. - Pomagając komuś, stajemy się w pełni człowiekiem, a Aleppo to symbol tej pomocy, z którego kiedyś będziemy rozliczeni. Nie skazujmy Syryjczyków na zapomnienie, ale pomyślmy, że tam już rośnie stracone pokolenie, które od lat nie chodzi do szkoły, a bez edukacji nie ma szans - przekonuje.

To właśnie dlatego całkowity dochód z kwesty zostanie przeznaczony na zapewnienie dzieciom z Aleppo, którego wschodnia część jest zrównana z ziemią, edukacji.

W ramach kwesty w niedzielę 9 lipca o godz. 21 na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie odbędzie się koncert "Solidarni z Aleppo". Wystąpią m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson. Będzie to wydarzenie towarzyszące 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która trwa w Krakowie do 12 lipca.

Warto dodać, że Caritas Polska prowadzi też inne projekty pomocowe dla Syrii, m.in. program "Rodzina Rodzinie". Szczegóły na: www.caritas.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama