Nowy numer 45/2018 Archiwum

Mistrzowie przy organach Mariackich

Jutro wieczorem krakowski kościół Mariacki wypełni się muzyką organową. Rozpocznie się tu letni festiwal organowy.

W każdy wtorek do 12 września o godz. 20 będą się odbywały koncerty wybitnych organistów, którym będą towarzyszyć inni instrumentaliści oraz wokaliści. - Trzeci już Mariacki Festiwal Organowy rozpocznie 11 lipca występ Ernsta Wally’ego z Austrii, tytularnego organisty katedry św. Szczepana w Wiedniu. Podczas kolejnych koncertów wystąpią m.in. Jennifer Pascual, dyrektor muzyczny katedry św. Patryka na nowojorskim Manhattanie, Eugenio Maria Fagiani z Włoch, Brice Montagnoux z Francji oraz Roman Perucki, pierwszy organista katedry oliwskiej - poinformowała Natalia Tokarczyk, przedstawicielka festiwalu.

Dyrektorem artystycznym cyklu jest prof. Witold Zalewski, pierwszy organista katedry wawelskiej oraz dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Muzyki Kościelnej, który wraz z parafią Mariacką jest współorganizatorem tego muzycznego przedsięwzięcia.

- Bazylika Mariacka jest świątynią niezwykłą również z tego względu, że istnieją tu trzy działające instrumenty organowe: 56-głosowe organy główne powstałe w wyniku gruntownej przebudowy w latach 80. ub. wieku przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego, 12-głosowe organy w prezbiterium wykonane w 1912 r. przez Kazimierza Żebrowskiego oraz 7-głosowe organy w nawie południowej wykonane w 1898 r. przez Tomasza Falla. Były używane podczas dotychczasowych koncertów festiwalowych - przypomina prof. Zalewski.

Wstęp na poszczególne koncerty za okazaniem cegiełki w cenie 20 zł, którą można kupić w przedsprzedaży w kasie bazyliki Mariackiej, a także w dniu koncertu przy głównym wejściu do kościoła od godz. 19. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: www.mimk.upjp2.edu.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy