Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mistrzowie przy organach Mariackich

Jutro wieczorem krakowski kościół Mariacki wypełni się muzyką organową. Rozpocznie się tu letni festiwal organowy.

W każdy wtorek do 12 września o godz. 20 będą się odbywały koncerty wybitnych organistów, którym będą towarzyszyć inni instrumentaliści oraz wokaliści. - Trzeci już Mariacki Festiwal Organowy rozpocznie 11 lipca występ Ernsta Wally’ego z Austrii, tytularnego organisty katedry św. Szczepana w Wiedniu. Podczas kolejnych koncertów wystąpią m.in. Jennifer Pascual, dyrektor muzyczny katedry św. Patryka na nowojorskim Manhattanie, Eugenio Maria Fagiani z Włoch, Brice Montagnoux z Francji oraz Roman Perucki, pierwszy organista katedry oliwskiej - poinformowała Natalia Tokarczyk, przedstawicielka festiwalu.

Dyrektorem artystycznym cyklu jest prof. Witold Zalewski, pierwszy organista katedry wawelskiej oraz dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Muzyki Kościelnej, który wraz z parafią Mariacką jest współorganizatorem tego muzycznego przedsięwzięcia.

- Bazylika Mariacka jest świątynią niezwykłą również z tego względu, że istnieją tu trzy działające instrumenty organowe: 56-głosowe organy główne powstałe w wyniku gruntownej przebudowy w latach 80. ub. wieku przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego, 12-głosowe organy w prezbiterium wykonane w 1912 r. przez Kazimierza Żebrowskiego oraz 7-głosowe organy w nawie południowej wykonane w 1898 r. przez Tomasza Falla. Były używane podczas dotychczasowych koncertów festiwalowych - przypomina prof. Zalewski.

Wstęp na poszczególne koncerty za okazaniem cegiełki w cenie 20 zł, którą można kupić w przedsprzedaży w kasie bazyliki Mariackiej, a także w dniu koncertu przy głównym wejściu do kościoła od godz. 19. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: www.mimk.upjp2.edu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama