Nowy numer 39/2020 Archiwum

Metropolita zaprasza na pielgrzymkę

Abp Marek Jędraszewski skierował do diecezjan specjalne zaproszenie do udziału w XXXVII Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę.

Jak zauważył metropolita krakowski, wakacje są dla wielu osób okazją do wypoczynku i zmiany codziennego harmonogramu dnia. "Okres wakacji jest również czasem odkrywania Boga w otaczającym nas świecie i w drugim człowieku" - napisał.

Zdaniem arcybiskupa, pielgrzymka to niepowtarzalna przestrzeń do otwarcia się człowieka na Boże działanie w jego życiu. "Codzienna wędrówka w grupie pątników - wypełniona Eucharystią, modlitwą, śpiewem, chwilami zadumy nad rozważanym słowem Bożym - pozwala na nowo rozpalić w sercu płomień wiary, o który powinniśmy się troszczyć na każdym etapie naszego życia" - wyjaśnił.

Dodał, że wędrowanie to także możliwość odkrywania piękna świata oraz miejsce umożliwiające budowanie relacji z innymi ludźmi, którzy wspólnie uczestniczą w "swoistych rekolekcjach w drodze".

Przypomniał również, że tegorocznemu pielgrzymowaniu przewodzi hasło: "Idźcie i głoście". "Nasze wędrowanie do stóp Czarnej Madonny nie będzie zatem tylko kroczeniem przed siebie, ale będzie głoszeniem innym ludziom orędzia o Bogu, który jest Miłością. Podczas drogi wsłuchiwać się będziemy w konferencje, które pomogą nam w jeszcze lepszym przeżywaniu sakramentu pokuty i pojednania - sakramentu Bożego miłosierdzia" - wyjaśnił.

Przekonywał przy tym, że to właśnie z doświadczenia Bożej miłości powinno wynikać ukazywane świadectwo wiary. "Pragniemy, aby wszyscy, którzy zobaczą naszą więź z Bogiem, zostali do Boga pociągnięci i przez Niego umocnieni" - zapewnił.

Hierarcha przypomniał pątnikom, że ich wędrówka odbywa się w roku szczególnych rocznic - 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej papieskimi koronami i 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie - oraz w Roku św. Brata Alberta, dla którego Matka Boska z Jasnej Góry była szczególną Orędowniczką i Opiekunką.

"Polećmy się wszyscy opiece Tej, która od tylu już lat nieustannie »otacza macierzyńską miłością Naród, który Ją wybrał na swoją Królową, broni go w niebezpieczeństwach, udziela mu pociechy w utrapieniach i wspiera go w dążeniu do wiecznej ojczyzny, aż nadejdzie pełen blasku dzień Pański«" - napisał.

W zakończeniu swojego zaproszenia, które w kościołach archidiecezji będzie odczytywane 16 lipca, abp Jędraszewski na trud pielgrzymowania udzielił diecezjanom pasterskiego błogosławieństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama