Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Jak celebrować liturgię?

Odpowiedź na to właśnie pytanie będzie przyświecać jubileuszowej edycji rekolekcji liturgicznych "Mysterium fascinans".

Wydarzenie, organizowane już po raz 10. przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny, rozpocznie się 8 września, a zakończy 2 dni później. Hasłem tegorocznego spotkania w Krakowie będzie: "Duch liturgii". Jak zaznacza Michał Wsiołkowski, koordynator rekolekcji, odnosi się ono do poprzedniej edycji, ale jest też jej kontynuacją i poszerzeniem. - Nawiązuje także do słów kard. Josepha Ratzingera, później papieża Benedykta XVI, który podczas swojego pontyfikatu pokazywał nam naczelne miejsce liturgii w życiu Kościoła i w życiu chrześcijanina - mówi.

Przewodnikiem w poszukiwaniu właściwego rozumienia liturgii i w odkrywaniu sztuki celebracji obu form rytu rzymskiego będzie o. Cassian Folsom, profesor rzymskiego "Anselmianum" i przeor benedyktyńskiej wspólnoty w Nursji. Uczestnicy krakowskiego spotkania będą się również zastanawiać, jak żyć liturgią na co dzień.

- Chcemy pytać o to, jak liturgia kształtuje całość chrześcijańskiego życia. Innymi słowy to, co możemy nazwać liturgiczną osobowością człowieka wierzącego - życie w obecności Słowa, przeniknięte duchem dziękczynienia i ofiary, w nieustannym uwielbieniu Boga - dodaje ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca rekolekcji.

Organizatorzy podkreślają, że najważniejszym założeniem tych spotkań jest chęć przełożenia skomplikowanych tematów teologicznych na zrozumiały język. - Wybierając prelegentów, kierujemy się przekonaniem, że potrzebujemy przede wszystkim pedagogów, którzy w sposób przystępny wyłożą prawdy wiary katolickiej - wyjaśnia M. Wsiołkowski.

Wśród prelegentów jubileuszowego spotkania będą m.in. ks. Robert Woźniak, o. Tomasz Grabowski OP czy ks. Wojciech Węgrzyniak. Przybliżą oni uczestnikom takie zagadnienia, jak "Sakramentalna natura liturgii: ciało i duch w liturgii " czy "Dwie formy rytu rzymskiego - dlaczego i skąd?".

Choć początki wydarzenia tego nie zapowiadały, obecnie gromadzi ono około 200 osób. - Chyba nikt się nie spodziewał, jak bardzo rekolekcje te rozrosną się i jak na przestrzeni lat będzie rozwijała się ich forma. Dzisiaj, zapraszając na 10. edycję, jesteśmy przekonani, że nie mogą się one odbywać inaczej niż w rytm celebrowanej liturgii - zauważa ks. Porosło.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w rekolekcjach, może wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.mysteriumfascinans.pl. Aby stać się uczestnikiem spotkania, trzeba mieć ukończone 16 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama