Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
  • Gość Extra 1/2026 (15)
    Gość Extra 1/2026 (15) Dokument:(9623575,Idą za nim tłumy)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Królowa nr 64

Królowa nr 64 przejdź do galerii

 
Pszczoły po przeprowadzce. Uważne oko zobaczy u góry zdjęcia pszczołę z numerem 64 na grzbiecie Grzegorz Kozakiewicz

Jest okazała - sporo większa niż jej poddane. Na grzbiecie ma przyklejony kolorowy znaczek z numerem 64. Jest królową-matką. Matką wszystkich swoich poddanych. Jest królową pszczół. Dziś wraz ze swymi pszczołami przeżyła przeprowadzkę.

Grzegorz Kozakiewicz

|

GOSC.PL

0 FB Twitter
drukuj wyślij

Przeprowadzka to stres, więc trochę nerwów było, ale nikt nie został użądlony, chociaż pszczoły brzęczały głośno i latały nieco nerwowo wśród tłumu ludzi zebranych na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury. A tłum był spory (jak na standardy pszczół, które za ludźmi łażącymi koło uli nie przepadają) - fotoreporterzy robili zdjęcia, zasłaniając robotnicom wlot do ula, radiowcy wkładali mikrofony do ula, nagrywając brzęczenie. Ale przeprowadzka udała się znakomicie i rodzina królowej-matki nr 64 zamieszkała w nowym ulu i dołączyła do czterech innych pszczelich rodzin na dachu nowohuckiego centrum. A przed nimi kawał roboty: ponad 50 hektarów nowohuckich łąk, ekologicznego użytku w centrum Huty. Stąd zbiorą miód wielokwiatowy i pyłek kwiatów łąkowych, zresztą już go zbierają, bo kiedy z bliska przyglądniemy się pszczołom wracającym z "pożytkiem" do ula, widzimy grudki pyłku przyczepione do ich nóżek.

"Pasieka Kraków" to inicjatywa z pogranicza ekologii, rolnictwa i budowania wizerunku. W tym roku na pięciu budynkach miejskich staną pasieki liczące po pięć uli każda. Nowohucka jest pierwsza, ale będą następne. Zawodowi pszczelarze gwarantują prawidłową opiekę nad pszczelimi rodzinami i zagospodarowanie miodu, który pszczoły zbiorą. Co miasto zrobi z miodem, jeszcze nie do końca wiadomo, ale na pewno posłuży on do promocji Krakowa. Jednocześnie pszczoły, zapylając kwiaty, przyczynią się do polepszenia kondycji krakowskiej przyrody. Paradoksalnie miód produkowany z "pożytku" zbieranego w mieście może być zdrowszy i czystszy, niż ten pochodzący ze wsi, bo czy widział ktoś opryskiwanie pestycydami kwiatów na placu Centralnym?

Na razie dachowych pasiek ma być pięć. Później być może więcej. Wszystko zależy od tego, czy znajdą się odpowiednie lokalizacje, czy zaakceptują je pszczelarze, a przede wszystkim, czy spodobają się pszczołom!

I jeszcze jedno! "Pasieka Kraków" zakłada, że krakowianie są przyjaźni pszczołom. Kiedy widzicie latającą koło was pszczołę, nie machajcie na nią rękami, jeśli nie chcecie, żeby was użądliła. Pszczoła nic od was nie chce, chyba że posmarowaliście się miodem.

« ‹ 1 › »
"Pasieka Kraków" w Nowej Hucie

WIARA.PL DODANE 14.07.2017 AKTUALIZACJA 14.07.2017

"Pasieka Kraków" w Nowej Hucie

Na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury ustawiono dziś ostatni z 5 uli Pasieki Kraków. To kolejna inicjatywa ustawiania pasiek na terenie Krakowa zorganizowana tym razem przez władze miejskie,  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • KRAKÓW
  • MIÓD
  • NOWA HUTA
  • PASIEKA KRAKÓW
  • PSZCZOŁY

Polecane w subskrypcji

  • Zamrażarka edukacyjna. Co dalej z projektem „TAK dla religii i etyki”?
    • Polska
    Zamrażarka edukacyjna. Co dalej z projektem „TAK dla religii i etyki”?
    Przemysław Kucharczak
  • Dwuznaczna alternatywa. Są punkty w programie AfD, o których milczą media
    • Świat
    Dwuznaczna alternatywa. Są punkty w programie AfD, o których milczą media
    Andrzej Grajewski
  • Jak dogodzić Trumpowi
    • Felieton
    Jak dogodzić Trumpowi
    Marek Magierowski
  • Jak dogodzić Trumpowi
    • Felieton
    Jak dogodzić Trumpowi
    Marek Magierowski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X