Nowy numer 08/2024 Archiwum

Co nas ciągnie w góry?

Wędrówki górskimi szlakami, spacery po miejscowościach turystycznych oraz poznawanie lokalnej kultury, historii i kuchni - tak najchętniej Polacy spędzają czas w górach.

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS dla Polskich Kolei Linowych wynika, że co piąty Polak planuje w tym roku wyjechać na urlop w polskie góry. Ponad dwie trzecie spośród tych osób (64 proc.) chcą w tym czasie chodzić po szlakach turystycznych, więcej niż połowa (53 proc.) spacerować po okolicznych miejscowościach, a 46 proc. - odkrywać lokalną kulturę, historię i kuchnię.

Polacy wyjeżdżają w góry przede wszystkim, aby podziwiać piękne widoki i oddychać świeżym powietrzem - tak zadeklarowało aż 76 proc. uczestników badania PKL. Dobrej jakości oferta restauracyjna, komfortowe miejsca noclegowe oraz dodatkowe atrakcje, między innymi koleje górskie czy parki linowe, są ważne dla 30 proc. badanych. Co ciekawe, respondenci w wieku powyżej 50 lat częściej poszukują w górach ciekawej oferty restauracyjnej i hotelowej.

Sporty ekstremalne, takie jak loty na paralotni czy downhill (odmiana kolarstwa górskiego), chce uprawiać tylko 8 proc. badanych, ale już 27 proc. planuje rekreacyjną jazdę na rowerze. 11 proc. urlopowiczów liczy, że w trakcie wyjazdu będzie mieć szansę na udział w koncercie popularnej gwiazdy.

Aż 7 na 10 wyjeżdżających w góry chce skorzystać z kolei linowych wwożących na szczyt. Decydują się na to przede wszystkim, żeby zaoszczędzić czas - odpowiedziało tak 35 proc. zapytanych. Prawie jedna trzecia badanych wjazd koleją traktuje po prostu jako atrakcję turystyczną. Natomiast 3 na 10 turystów wskazało, że taka podróż ułatwi im podziwianie widoków, ponieważ nie mają kondycji lub możliwości, żeby samodzielnie wejść na górę.

Niezależnie od tego, jak zdobędą szczyt, urlopowicze na górze chcą przede wszystkim relaksować się i opalać (wskazało tak 56 proc. respondentów). Prawie tyle samo osób (55 proc.) planuje robić zdjęcia i filmy dokumentujące wycieczkę, a 32 proc. - skorzystać z oferty schroniska lub restauracji.

Największa grupa spośród deklarujących wyjazd w góry w te wakacje wybiera się tam na tydzień - 44 proc. badanych. Na dwa tygodnie lub dłużej planuje wyjechać 28 proc. uczestników ankiety. Dla co piątego badanego optymalny czas to przedłużony weekend (kilka dni). Okazuje się, że taki pobyt jest wyjątkowo atrakcyjny dla osób w wieku 50-59 lat (wybrało go aż 40 proc. zapytanych w tej grupie wiekowej). Większość osób, które deklarują wyjazd w góry w te wakacje, bywa na południu kraju regularnie - 42 proc. raz w roku, a 17 proc. - kilka razy w roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy