Nowy numer 39/2020 Archiwum

55 litrów solidarności

Aż 121 osób oddało wczoraj krew w budynku szybu "Regis" w Kopalni Soli "Wieliczka".

Kopalniana akcja była ważna dlatego, że w Wieliczce nie ma stałego punktu poboru krwi. Mieszkańcy muszą jeździć aż do Krakowa. W czwartek jednak zarówno wieliczanie, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości mieli blisko do punktu.

Krew oddawali m.in. mieszkańcy Myślenic, Nowego Sącza, Olkusza, ale także Warszawy i Mielca. - Jestem tu już trzeci raz. Cieszę się, że oddając krew, mogę uratować czyjeś życie - powiedział Jarosław Zub z Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie. - Najważniejsze są chęci i dobra wola, zawsze warto spróbować!

Z kolei pani Barbara z Janowic zapewniła, że nie ma się czego bać, nawet ukłucia igłą. - Boli to mniej niż ugryzienie osy. Do Wieliczki przyjechałam wymienić dowód osobisty, a przy okazji oddałam krew - przyznała, podkreślając, że pomaganie innym powinno być sprawą oczywistą.

Wielu z oddających krew wzięło udział w poprzednich kopalnianych akcjach. - Każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy, więc jeśli ktoś jest zdrowy i czuje się na siłach, powinien brać udział w akcjach honorowego krwiodawstwa - stwierdził Rafał Mermer, pracownik Uzdrowiska Kopalnia Soli "Wieliczka", który oddał krew także w grudniu ubiegłego roku.

Oddawanie krwi nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Jednorazowo pobiera się 450 ml. Dla zdrowego organizmu to niewielki ubytek, który jest bardzo szybko uzupełniany. Każdy krwiodawca otrzymuje ponadto posiłek regeneracyjny. W Kopalni Soli "Wieliczka" dawcy dodatkowo otrzymywali wczoraj bilet na zwiedzanie zabytkowych podziemi.

"Podaruj krew, podaruj życie" to wspólne przedsięwzięcie MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka" oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Akcję wspiera Kopalnia Soli w Wieliczce.

Podczas dwóch poprzednich edycji udało się zebrać w sumie 100 litrów krwi. "Podaruj krew, podaruj życie" ma szansę stać się w wielickiej kopalni tradycją. Letnia odsłona akcji wypada w okolicy 24 lipca, czyli Dnia Świętej Kingi, zimowa wiąże się z Barbórką. Kolejna okazja, by oddać krew, będzie więc 7 grudnia - tym razem pod ziemią.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama