22 lipca parafia w Poroninie przeżywa odpust ku czci św. Marii Magdaleny. Górale radują się także z jubileuszów kapłaństwa kilku duchownych.
Tegoroczne świętowanie zostało połączone ze złotym jubileuszem kapłaństwa ks. prałata Władysława Zązla, kapelana głównego Związku Podhalan, który przewodniczył uroczystości. Ksiądz Władysław pochodzi z Dębna. Święcenia kapłańskie przyjął 50 lat temu w Białce Tatrzańskiej z rąk abp. Karola Wojtyły. Od 1976 r. pracował w parafii Kamesznica na Żywiecczyźnie. Od tego lata jest już na emeryturze. Od września będzie rezydentem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.
Sumę odpustową koncelebrowali również pochodzący z Poronina jubilaci: ks. prałat Stanisław Czernik (40 lat kapłaństwa), ks. Witold Kowalów (25 lat kapłaństwa), ks. Stanisław Czernik (10 lat kapłaństwa) oraz ks. Kazimierz Szarek, wikariusz w Poroninie (25 lat kapłaństwa). - Jak łatwo policzyć, razem mają już sto lat w służbie dla Pana Boga - mówi z radością ks. Stanisław Parzygnat, proboszcz parafii.
W uroczystościach w Poroninie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem Bronisławem Stochem, byli obecni radni, przedstawiciele Związku Podhalan w Poroninie, który w tym roku ma 90 lat. Odpust uświetniły także liczne delegacje z pocztami sztandarowymi, a górale przybyli oczywiście w strojach regionalnych. Nie zabrakło i kapeli regionalnej.
Z kościoła świętowanie przeniosło się na plac obok Gminnego Ośrodka Kultury. W bogatym programie artystycznym zespół Regle zaprezentował wspólnie z dawnymi członkami zespołów regionalnych z Poronina góralskie wesele. Nie zabrakło, jak co roku, konkursu na najpiękniejszy warkocz.
Poroniańskie Lato potrwa aż do niedzieli wieczór. Atrakcji zapewne nie zabraknie. Zaplanowano występy zespołów regionalnych, igrzyska sołeckie, zabawę. Można także oglądać okolicznościowe wystawy.
Uroczystości rozpoczęły się już w piątek wieczorem, kiedy świętowano 5. rocznicę podpisania umowy partnerskiej gminy Suchy Las i gminy Poronin. Uczczono też pamięć zmarłych mieszkańców Poronina: Jana Jędrola - twórcy Poroniańskiego Lata, Tadeusza Szostaka-Berdy, Stanisława Budza-Mroza, Tadeusza Orawca-Wyśniego, Władysława Trebuni-Tutki.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie otwarto wystawę "Dudaskie nucicki" Piotra Majerczyka i "Mistrzowskie profile" Szymona Wasielaka. Miała też miejsce promocja tomiku wierszy Marii Stoch "Wiyrse i śpiywki". Nastąpiło ponadto rozstrzygnięcie XVII konkursu poetyckiego "Śladami naszych podhalańskich poetów".