Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Kulturalne letnie Zakopane

Sierpień będzie w Zakopanem wypełniony różnego rodzaju imprezami kulturalnymi. Każdy znajdzie coś dla siebie.

- W Zakopanem żyją, ale i odwiedzają nasze miasto światowej klasy artyści, aktorzy, celebryci, a przede wszystkim ludzie poszukujący nowych doznań, zorientowani na niepowtarzalną i wciąż żywą kulturę Podhala - podkreśla Beata Majcher z Miejskiej Galerii Sztuki. Można tam zobaczyć wystawę Marka Szali, związaną z pielgrzymką Jana Pawła II do Zakopanego w 1997 r.  

W stolicy polskich Tatr obchodzony jest też Rok Karola Szymanowskiego. W ramach wydarzeń z nim związanych trwa 40. Jubileuszowy Festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, do końca sierpnia można oglądać okolicznościowe wystawy w Galerii Hasiora przy ul. Jagiellońskiej, na górnej stacji PKL na Gubałówce i w galerii "U Wnuka" przy ul. Kościeliskiej.

Nieopodal Krupówek magistrat zorganizował Kulturalny Park Niepodległości. Tam będzie można na przykład wspólnie poczytać książki. Będzie też działać plenerowa czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej, a na placu Niepodległości - Visa Letnie Kino Zakopane. W muszli koncertowej w parku Miejskim (również nieopodal Krupówek) można natomiast obejrzeć przedstawienia teatralne - 6 sierpnia Teatr Vis a Vis wystąpi z komediowym spektaklem muzycznym.

Zakopane w okresie wakacyjnym to także różnego rodzaju koncerty, na których można posłuchać muzyki rozrywkowej (Hej Fest) i organowej (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej). Bardzo ciekawie zapowiada się 2. Zakopiański Festiwal Literacki (od 11 do 14 sierpnia). W jego ramach odbędą się spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje językoznawcze, pokazy filmowe. Z kolei w Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach od 11 sierpnia będzie można oglądać nową wystawę "Alfabet Sztuki".

Wśród ofert kulturalnych nie mogło zabraknąć Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - w tym roku jest to już 49. edycja. Pod Giewontem spotkają się zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Festiwal potrwa od 17 do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje "Gość Niedzielny".

Warto zostać w Zakopanem także na ostatni wakacyjny weekend, bo od 30 sierpnia do 3 września potrwają 13. Spotkania z Filmem Górskim. Będzie wielu znakomitych gości, nestorów polskiego alpinizmu, m.in. Marek Kamiński.

Koniec wakacji nie oznacza końca kulturalnych propozycji w Zakopanem. Od 9 do 16 września potrwa IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama