Nowy numer 30/2021 Archiwum

Znów wymaszeruje "Kadrówka"

Dzisiaj wieczorem w Krakowie rozpoczną się 3-dniowe uroczystości związane z rocznicą wymarszu z Oleandrów I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego.

Wezmą w nich udział m.in. uczestnicy 52. (37. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który w niedzielę 6 sierpnia rano, w 103. rocznicę wymarszu "Kadrówki", wyjdzie z Oleandrów w kierunku Kielc. Uroczystości rozpoczną się w piątek 4 sierpnia o godz. 19.30 capstrzykiem u stóp kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu. - Tegoroczny capstrzyk będzie miał szczególny charakter, gdyż połączy się z 80. rocznicą zakończenia sypania kopca - poinformował Andrzej Fiszer z Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. W "Mogile Mogił" zostaną złożone kolejne ziemie z miejsc pamięci narodowej.

W sobotę 5 sierpnia o godz. 9 odbędą się Apel Pamięci i złożenie kwiatów na grobach legionistów na cmentarzu Rakowickim. Po południu, o godz. 16, uczestnicy marszu przejdą z Oleandrów na Wawel. O godz. 17.30 abp Marek Jędraszewski odprawi w katedrze wawelskiej Mszę św. w intencji ojczyzny. Po jej zakończeniu zostaną złożone kwiaty na sarkofagu J. Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów oraz stojącym w przedsionku tej krypty sarkofagu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, honorowego protektora marszu w latach 2006-2009. Następnie uczestnicy, po złożeniu o godz. 18.30 kwiatów pod Krzyżem Narodowej Pamięci przy pl. o. gen. Adama Studzińskiego u stóp Wawelu, przejdą na Mały Rynek. O godz. 19 rozpocznie się tam 65. Lekcja Śpiewania, podczas której będą wykonywane piosenki legionowe.

W niedzielę o godz. 7 uczestnicy marszu, wśród których będzie m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię J. Piłsudskiego, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP, zbiorą się pod komendą Dionizego Krawczyńskiego przed domem J. Piłsudskiego na Oleandrach, skąd w 1914 r. ich poprzednicy wyruszyli na wojnę z Rosją o niepodległość. Po uroczystym apelu nastąpi wymarsz przez ul. Piłsudskiego i Rynek Główny w kierunku Michałowic, gdzie o 9.45 odbędzie się upamiętnienie obalenia przez strzelców Piłsudskiego słupów granicznych na kordonie między zaborami austriackim i rosyjskim. Potem "Kadrówka" pomaszeruje w kierunku Kielc, do których dotrze 12 sierpnia.

Tegoroczny marsz odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama