Nowy numer 39/2023 Archiwum

Weekend z Barokiem na Spiszu

Za nami dwa pierwsze koncerty inauguracyjne tegoroczną edycję Festiwalu "Barok na Spiszu".

Inauguracyjne koncerty odbyły się 12 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy i w niedzielę 13 sierpnia w Łapszach Wyżnych. Kolejna odsłona festiwalowa będzie w kościele w Kacwinie 15 sierpnia. Początek zawsze o godz. 17.30.

- Tematem tegorocznej edycji jest "Muzyka na dworach polskich". Podczas tej odsłony zostaną zaprezentowane utwory kompozytorów zarówno polskich, jak i tych, którzy na dwory polskie przybywali, czerpiąc stąd inspirację lub zostawiając swój ślad - mówił Rafał Monita, inicjator festiwalu.

Festiwal "Barok na Spiszu" narodził w roku 2012. Ideą była organizacja koncertów muzyki barokowej we wnętrzach kościołów na Spiszu, których wyposażenie w głównej mierze pochodzi z epoki baroku. Odpowiednio dobrane koncerty muzyki barokowej, korespondującej z wystrojem oraz charakterem wnętrz, akcja oprowadzania po zabytkach Spisza, miniwykłady przed każdym koncertem, promocja wydawnictw regionalnych - to cechy, które powodują, że Festiwal "Barok na Spiszu" jest jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się w Małopolsce Południowej.

Nad koncepcją programową festiwalu co roku czuwa Katarzyna Wiwer, sopranistka specjalizująca się w szeroko pojętej muzyce dawnej, niestroniąca jednak także od pieśni czy muzyki współczesnej, mająca w repertuarze również muzykę szkocką. Nad stroną organizacyjną i promocyjną czuwa R. Monita. Organizatorem festiwalu jest Fundacja "Kulturalny Szlak".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast