Nowy numer 33/2018 Archiwum

Paszportowy kopiec

Z wielką radością przyjąłem propozycję MSWiA, aby jednym z 13 wizerunków graficznych, spośród których 6 mają wybrać internauci do projektowanego na 2018 rok nowego paszportu, był kopiec Piłsudskiego znajdujący się na krakowskim Sowińcu.

Jest on także zwany Mogiłą Mogił, ponieważ złożono w nim ziemie z ponad 4,5 tysiąca pobojowisk i miejsc kaźni z całego świata, w których kolejne pokolenia Polaków przelewały krew za suwerenność Rzeczypospolitej.

Ten nietypowy pomnik niepodległości usypany przez naród w latach 1934-1937, częściowo odnowiony wielkim wysiłkiem społecznym po 1980 roku, a doprowadzony do przedwojennego stanu staraniem władz samorządowych oraz państwowych po przełomie politycznym 1989 r., jest równoważny swym znaczeniem Grobowi Nieznanego Żołnierza i nie budzi żadnych kontrowersji, z jakimi mamy do czynienia w przypadku niektórych innych motywów graficznych przedstawionych do dyskusji przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dlatego też piszący te słowa i stojący na czele Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zwraca się z gorącym apelem do wszystkich rodaków, którym drogie są narodowe imponderabilia symbolizowane kopcem Józefa Piłsudskiego: głosujcie na ten właśnie znak graficzny w ramach ministerialnej kampanii „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”.

Głosować można na stronie: www.zaprojektujpaszport.gov.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma