Nowy numer 38/2023 Archiwum

Przystań dla młodzieży w Brzegach

Już za rok młodych pielgrzymów przybywających na Campus Misericordiae ugości Dom Światowych Dni Młodzieży.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek w Brzegach planowane jest za kilka tygodni. Ma to być uzupełnienie projektu społecznego prowadzonego na Campus Misericordiae, będącego dziedzictwem ŚDM 2016. Dziś jego częścią jest "Dom Miłosierdzia" dla osób starszych i Centrum Caritas "Chleb Miłosierdzia".

- Niedawno przeżywaliśmy w Brzegach pierwszą rocznicę Światowych Dni Młodzieży i poprzez odbywające się tam rodzinne uroczystości chcieliśmy pokazać, że to miejsce nie jest tylko strefą ekonomiczną i przemysłową gminy, ale bardzo ważną strefą społeczną. Dom ŚDM jest rozszerzeniem tego przesłania - wyjaśnia Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

Jak dodaje, na Campus Misericoridiae często przyjeżdżają autokary z młodymi, którzy chcą ponownie lub po raz pierwszy zobaczyć miejsce spotkania z papieżem Franciszkiem, przeżyć dzień skupienia, rekolekcje czy też modlić się przy Matce Bożej z Loreto. - Nie przyjeżdżają już milionami jak podczas ŚDM, ale muszą się przecież gdzieś zatrzymać i czasami nie udaje się zapewnić im noclegu w obecnie działającej tam infrastrukturze społecznej - zauważa A. Kozioł.

Dlatego też idealną odpowiedzią na tę potrzebę jest budowa Domu Światowych Dni Młodzieży. Jak tłumaczy burmistrz Wieliczki, znajdzie się w nim przestrzeń z zapleczem socjalnym do odpoczynku, sklep z pamiątkami ŚDM, ale także sala multimedialna z filmami i zdjęciami przypominającymi spotkanie papieża Franciszka z wiernymi w Polsce.

Z kolei Łukasz Sadkiewicz, wicestarosta, dodaje, że nowy pomysł ma też wspierać młodych ludzi znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. - Projekt ma być dostępny dla całej społeczności, przyciągając szeroki przekrój mieszkańców okolicznych miejscowości i nie tylko, szczególnie młodych - zaznacza.

Otwarcie Domu Światowych Dni Młodzieży planowane jest na drugą rocznicę ŚDM Kraków 2016. - Budynek dla osób starszych budowaliśmy około roku. Prace nad nowym obiektem zaczniemy na pewno w tym roku, aby młodzi podczas swoich pielgrzymek mogli znaleźć jak najszybciej dla siebie spokojną przystań na Campus Misericordiae - zapewnia burmistrz Kozioł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast