W ramach obchodów 100. rocznicy objawień Maryjnych w Fatimie abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach.
21 sierpnia metropolita krakowski przypomniał w homilii słowa skierowane do świata przez Matkę Boską za pośrednictwem dzieci z Fatimy. Maryja prosiła je wtedy o modlitwę różańcową i wzywała, by dać z siebie jeszcze więcej niż modlitwę, czyli także cierpienie, i ofiarować je za tych, którzy lekceważą Pana Boga i idą drogą prowadzącą ku wiecznemu potępieniu. A dzieje się tak, bo nie ma ludzi, którzy by się za nich modlili.
Orędzie Matki Bożej wzywające do nawrócenia i uznania Boga jako jedynego Pana i Stwórcę nie zostało jednak wysłuchane. Rozlała się fala brutalnego ateizmu, wybuchła kolejna wojna, a przez świat przetoczyły się nieszczęścia. - One trwają także dzisiaj w różnych miejscach naszego kontynentu. Ludzie, mimo przerażających konsekwencji swojego postępowania, z coraz większą zaciekłością negują istnienie Boga, jakby nie było już innej drogi dla człowieka niż tylko ta, pełna wewnętrznego uporu, zaparcia i odchodzenia od Pana Boga. Ze wszystkimi nieszczęściami, które się z tym odchodzeniem od Boga wiążą - ubolewał hierarcha.
Metropolita krakowski zauważył również, że w sercach wielu ludzi wierzących jest pokusa wewnętrznej satysfakcji. Myślą oni bowiem: "Przestrzegam tego wszystkiego, czego chce ode mnie Pan Bóg, więc co jeszcze miałbym zrobić?". - A trzeba zrobić więcej. Nauka Matki Najświętszej z Fatimy jest pod tym względem jednoznaczna. Ona mówiła: "Módlcie się za grzeszników, których droga prowadzi ku potępieniu". Chodzi o to, by na tych biednych grzeszników umieć spojrzeć oczami miłosiernego Chrystusa - apelował abp Jędraszewski, przypominając, że o to samo prosi też papież Franciszek. - Miłość Chrystusa domaga się więc od nas miłości, zwłaszcza wobec tych, którzy wobec nas okazali nieprawość czy wyrządzili nam krzywdę - podsumował metropolita krakowski.