Nowy numer 39/2023 Archiwum

Karetka już jest, ale trzeba ją wyposażyć

Ministerstwa Finansów i Zdrowia przyznały pieniądze na zakup samochodu, ale żeby mógł on działać i ratować maleńkie dzieci, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Śmiałkowie spróbują go wybiegać.

O tym, że Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu potrzebuje nowej karetki neonatologicznej, wiadomo było od dawna, jednak apele o pomoc w tej sprawie pozostawały bez echa. Karetka z symbolem "N", w pełni wyposażona, kosztuje ok. 600 tys. zł, a tego budżet szpitala nie był w stanie udźwignąć.

W końcu Fundacja "Tesco Dzieciom" postanowiła, że 6. Bieg Charytatywny zorganizuje właśnie z myślą o zakupie karetki. Nieoczekiwanie 23 sierpnia, czyli na kilka dni przed biegiem, do USD przyszła wiadomość: 10 sierpnia, decyzją ministra finansów, z ogólnej rezerwy budżetowej przyznano 400 tys. zł na zakup karetki reanimacyjnej przeznaczonej do transportu noworodków.

- Wsparcie rządowe wystarczy na ok. dwóch trzecich inwestycji. W sobotę 26 sierpnia biegniemy więc, aby zebrać brakującą kwotę ok. 200 tys. zł na wyposażenie karetki "N". Zapisy będą prowadzone jeszcze rano w dniu wydarzenia. Zapraszamy! - mówi Natalia Adamska-Golińska, rzeczniczka USD.

W poprzednich latach (2012-2016) we wszystkich biegach charytatywnych Tesco wzięło udział w sumie 5514 osób (w tym aż 1300 dzieci), które przebiegły łączny dystans 33,6 tys. km. Dzięki nim udało się zebrać 615 tys. zł, które zostały przeznaczone na remont świetlic, zakup doposażenia i sprzętu medycznego dla Kliniki Onkologii i Hematologii oraz Kliniki Neurologii USD, remont i doposażenie w sprzęt rehabilitacyjny sali gimnastycznej zakładu fizjoterapii, zakup sprzętu medycznego i ratunkowego dla oddziału oparzeń i neurochirurgii oraz SOR. Rok temu efektem biegu był zakup nowoczesnego robota rehabilitacyjnego, czyli prodrobota.

Tegoroczny bieg został pomyślany tak, by każdy mógł znaleźć konkurencję dla siebie. Jest więc bieg główny (na dystansie 10 km, wystartuje o godz. 12.30 na bulwarach wiślanych), bieg rodzinny (na dystansie 3,5 km, rozpocznie się o godz. 12 na Błoniach, na wysokości stadionu Wisły), bieg na szpilkach (100 m, godz. 11, miasteczko biegowe na Błoniach), biegi dla dzieci, a nawet bieg bobasa (będą rozgrywane od godz. 9 do 13 na Błoniach). Podczas całej imprezy nie zabraknie też licznych atrakcji, m.in. pokazów ratownictwa czy warsztatów zdrowego stylu życia.

Choć zapisy online zakończyły się 20 sierpnia, to ci, którzy chcą dołączyć do biegaczy, mogą to zrobić jeszcze dzisiaj (w piątek 25 sierpnia) i jutro (w sobotę 26 sierpnia) od samego rana w biurze zawodów znajdującym się na wysokości stadionu Wisły. Szczegółowe informacje (także o kosztach opłaty startowej) można znaleźć na: www.fundacjatesco.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast