Nowy numer 39/2023 Archiwum

Złota ciupaga dla Bułgarów

Znamy juz wyniki 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W 49. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich udział wzięło 18 zespołów, w tym 14 zagranicznych i 4 zespoły polskie. Festiwal został dofinansowany z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka Województwa Małopolskiego.

Jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej oceniało zespoły prezentujące folklor w formie tradycyjnej, artystycznie opracowanej oraz stylizowanej. Doceniając wartości etnograficzne i wysoki poziom artystyczny, jury postanowiło przyznać złote ciupagi zespołom: "Magurzanie" z Łodygowic, "Nevrokopski Ensemble" z Bułgarii, "Yenimahalle Belediyesi Tubil Halk Danslari Topluluğu" z Turcji.

Członkowie jury podkreśli wysoki i wyrównany poziom prezentowanych programów. "Bogactwo kulturowe krajów biorących udział w konkursie mogliśmy podziwiać w różnorodności tańców, śpiewów i przedstawianych obrzędów oraz zwyczajów. Na festiwalowej scenie można było zobaczyć tradycję krajów z odległych zakątków świata, co bardzo wzmacnia edukacyjną misję wydarzenia. Chcielibyśmy, aby festiwal nadal stał na straży tradycji i niematerialnego dziedzictwa kulturowego" - czytamy w protokole festiwalowym.

Jak co roku festiwalowi towarzyszyła konferencja naukowa - tym razem była ona poświęcona refleksji nad rolą dziecka w kulturze tradycyjnej.

Wydarzeniu jak co roku patronował "Gość Niedzielny".

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast