Nowy numer 38/2023 Archiwum

Tradycja jak diament, czyli "Polki Folki" na lodzie przejdź do galerii

To był bardzo wyjątkowy pokaz mody, bo za wybieg dla pięknych góralek posłużyła tafla lodowa. Kobiety prezentowały stroje nawiązujące do podhalańskiego folkloru.

Uczestników największego pokazu mody folk w Polsce, odbywającego się w ramach projektu "Polki Folki" i towarzyszącemu rozpoczęciu tegorocznego sezonu hokejowego, gościła Miejska Hala Lodowa w Nowym Targu.

Na 40-metrowym wybiegu ułożonym na tafli lodowej zaprezentowały się najpiękniejsze kobiety, w tym góralki i modelka z Indii, które pokazały się w folkowych kreacjach z hokejowymi akcentami.

- Towarzyszyło nam hasło: "Tradycja jak diament", którym chcemy podkreślić, że naszym największym skarbem na Podhalu jest tradycja, także ta związana ze strojem regionalnym i sportem hokejowym - mówi Aneta Larysa-Knap, sprawczyni całego folkowego zamieszania. - Trzeba stale sięgać do korzeni góralskich, żebyśmy nie zatracili tego, co najcenniejsze. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby np. ręcznie haftować - tłumaczy.

Pokaz "Polek Folek" oglądał jeden z zespołów regionalnych ze Śląska. Dopisali, oczywiście, i górale, a na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele nowotarskich władz.

Co ciekawe, organizatorom zależało na tym, aby na trybunach zasiadło jak najwięcej osób ubranych w strój ludowy - ten tradycyjny, niestylizowany i niczym nieinspirowany. - Całą publiczność dokładnie policzymy i wyślemy do biura Księgi Rekordów Guinnessa w Londynie. Liczymy na to, że była to największa do tej pory grupa ubrana w tradycyjny strój ludowy - zaznacza A. Larysa-Knap.

Pokazy w ramach projektu "Polki Folki" zawsze odbywają się w nietypowych miejscach, np. ubiegłoroczną edycję zorganizowano w hangarze na nowotarskim lotnisku. - Mój zespół już się boi, co znowu wymyślę za rok - śmieje się A. Larysa-Knap, która na zakończenie pokazu dostała wiązankę kwiatów w kolorach nowotarskiego klubu hokejowego. Dodatkową atrakcją wydarzenia był występ łyżwiarki figurowej Doroty Pieńkoś i jej uczennic.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast