Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kongres maryjny pod Giewontem przejdź do galerii

W nawiązaniu do 100. rocznicy objawień fatimskich w Zakopanem rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny.

Uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie kongresu przewodniczył 14 września kard. Zenon Grocholewski z Watykanu. Hierarcha przekazał pozdrowienia od papieża Franciszka. Liturgia zakończyła się procesją światła do ogrodów fatimskich. Górale w strojach regionalnych, w asyście wiernych trzymających w rękach zapalone świece, nieśli figurę Matki Boskiej Fatimskiej.

Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny potrwa w Zakopanem do 17 września. Głównym gościem kongresu będzie ks. dr Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Ponadto pod Tatrami goszczą wybitni mariolodzy z kraju i ze świata, w tym z Włoch, Szwajcarii, Słowacji czy Irlandii. "Fatima w Bożym planie zbawienia" - to hasło kongresu.

Ciekawie zapowiadają się spotkania m.in. z prof. Janem Moricovą z Uniwersytetu Katolickiego w Ružomberoku na Słowacji, który wyjaśni, czy przesłanie fatimskie było inspiracją dla Kościoła podziemnego na Słowacji w czasach komunizmu. Nie braknie też opisu tego, jak orędzie fatimskie prezentowane jest we współczesnych mediach.

Szczególnym punktem kongresu w Zakopanem będzie zapewne wykład egipskiego profesora teologii dogmatycznej o. dr. Milada Sidky Zakhary`ego CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który przedstawi relacje między orędziem fatimskim a światem islamu oraz opowie, jak muzułmanie postrzegają Maryję i Jej objawienia.

Do Zakopanego przyjedzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, będzie też obecny bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów.

W przerwie między obradami zaplanowano także wyjazdy na Wiktorówki i do Ludźmierza.

Uczestnicy kongresu mogą zobaczyć zamówioną przez duszpasterzy sanktuarium na Krzeptówkach szczególną papieską monstrancję. Wykonana została w Gdańsku i przedstawia Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, a u jej stóp znajduje się księżyc, w który wtopiona jest autentyczna grudka ziemi z Księżyca oraz 12 meteorytów. Konstrukcja ma ponad metr wysokości i w trakcie nabożeństwa niesiona jest przez 4 osoby.

Przez ostatnie 9 miesięcy monstrancja peregrynowała po całej Polsce, odwiedzając ponad 80 parafii w niemal wszystkich polskich diecezjach. Kilka dni temu wróciła do Zakopanego, skąd niebawem wyruszy do Portugalii. W przekazaniu monstrancji w Fatimie będzie uczestniczył abp Jędraszewski.

Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Mariologiczno-Maryjnego w Zakopanem są sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów oraz Polskie Towarzystwo Mariologiczne.

« 1 »
Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny w Zakopanem

Foto Gość DODANE 14.09.2017 AKTUALIZACJA 14.09.2017

Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny w Zakopanem

oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama