Nowy numer 8/2021 Archiwum

Niepołomicki wehikuł czasu

Od dziś do niedzieli w Niepołomicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Wszystko za sprawą 12. edycji "Pól Chwały", czyli jednej z największych imprez militarno-historycznych w południowej Polsce.

W programie m.in. pokazy walki i rekonstrukcje bitew, edukacyjne zajęcia dla dzieci, gry wojenne, wystawa modeli, Bal Cesarski i koncert muzyki dawnej. W niedzielę uczestnicy spotkają się też na Mszy Rycerskiej oraz przejdą ulicami miasta w widowiskowej defiladzie.

Przez cały weekend można podziwiać oddziały rekonstrukcyjne podzielone według epok - od starożytności, aż po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe.

- Za każdym razem przyjeżdżamy z wielką ciekawością, bo warto zobaczyć, jak inne grupy rozumieją rekonstrukcje. Dla jednych jest to "survival camping" w ciekawym otoczeniu historycznym, dla innych - sposób na popularyzację wiedzy, a dla pozostałych spełnienie marzeń o byciu wojownikiem - opowiada Łukasz Sędyka ze Stowarzyszenia "Hellas et Roma", które już od kilku lat prezentuje się na "Polach Chwały".

Motywem przewodnim imprezy w tym roku są czasy napoleońskie. Dlatego też cesarz Francuzów, w którego wcieli się jeden z rekonstruktorów, będzie oprowadzał widzów i opowiadał pasjonujące historie.

W tym roku obozowiska rycerskie będzie można spotkać nie tylko na terenie zamku, ale też w rejonie kościoła Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły na stronie: polachwaly.niepolomice.eu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama