Nowy numer 9/2021 Archiwum

Apostołowie na nasze czasy

W Roku św. Brata Alberta warto poszukać jego śladów tam, gdzie się ich nie spodziewamy i znaleźć odpowiedź na pytanie, co łączy Adama Chmielowskiego ze św. Janem Pawłem II. Gdzie? Na przykład w Chrzanowie, gdzie trwają VII Małopolskie Dni św. Jana Pawła II.

Zaprasza na nie krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, działający przy sanktuarium Papieża Polaka na Białych Morzach. - Wiedząc, że patronem roku 2017 będzie św. Brat Albert, już w 2016 r. roku zgłosiliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt "Jan Paweł II i Brat Albert - apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II". Znalazł tam uznanie i Instytut otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury w ramach programu "Kultura Dostępna" - mówi Dominika Jamrozy dodając, że Dni organizowane są od czerwca do listopada, także w Krakowie, Myślenicach, Lubniu, Gminie Oświęcim, Tarnowie i Zakopanem.

Wszystko zaczęło się od czerwcowej projekcji filmu "Brat naszego Boga" w reżyserii Krzysztofa. Zanussiego, poprzedzonej (w kinie Kijów "Centrum" w Krakowie) spotkaniem z reżyserem i aktorami. Potem imprezy przeniosły się do Gminy Oświęcim i połowie lipca wróciły do Krakowa, gdzie rozpoczęły się spacery śladami św. Jana Pawła II i św. Brata Alberta. - Cieszą się one dużym powodzeniem. Niezależnie od aury, zawsze mamy komplet chętnych. Za nami już kilka spacerów i zapraszamy na kolejne - zachęca D. Jamrozy.

Obecnie Dni św. Jana Pawła II trwają w Chrzanowie - warto wybrać się tam na pokaz filmu "Brat naszego Boga" (25 września o godz. 16 w kinie Sztuka) i na projekcje filmu "Małopolska. Miejsca serdeczne Jana Pawła II" w reż. Krzysztofa Glondysa, które potrwają do 1 października.

28 września Dni rozpoczną się też w Myślenicach - w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS otwarta zostanie wystawa o obu świętych, która powstała dzięki współpracy IDM z wydawnictwem Biały Kruk i Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Wystawa będzie też prezentowana w Lubniu (od 13 do 30 października) i Krakowie (od 6 do 23 listopada).

- Zwieńczeniem projektu będzie koncert kameralny pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Urbana, artysty niezwykle uzdolnionego i cenionego. Koncert odbędzie się 21 listopada o godz. 18 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Warto przypomnieć, że Grzegorz Urban czuwał nad stroną muzyczną koncertu "Kolory Miłosierdzia", który odbył się w kwietniu 2014 r. - mówi Dorota Boczkowska z IDMJP2

18 października godz. 18 w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie wystawiony zostanie też spektakl "Brat naszego Boga" w reż. Tadeusza Piaseckiego - widzowie z Krakowa mogą dojechać tam autokarami zamówionymi przez IDM. Z kolei 13 września w Zakopanem rozpoczęły się spacery śladami świętych, czyli zwiedzanie zespołów klasztorno-pustelniczych sióstr i braci albertynów na Kalatówkach. - Dla osób indywidualnych wędrówki odbywać się będą w wybrane niedziele września i października (ostatni spacer 8 października), a dla grup zorganizowanych (także szkolnych) zaplanowaliśmy 5 terminów w dowolne dni tygodnia. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy - wyjaśnia D. Jamrozy. Zapisywać się należy u przewodnika. Szczegóły na www.idmjp2.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama