Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pogotowia przeciwpowodziowe na południu Polski

Z powodu padających od kilku dni deszczów wezbrały rzeki w na południu kraju. Wody Wisły zalały m.in. część bulwarów w Krakowie. Sytuacja pogodowa daje jednak powody do optymizmu.

Wg informacji Urzędu Wojewódzkiego stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono w 20 gminach małopolskich leżących przede wszystkim w pobliżu Wisły, Raby i Skawy m. in. w Krakowie, gdzie Wisła wzbiera w wyniku napływu wód ze swego górnego biegu.

Zalana została m.in. część bulwarów w pobliżu Wawelu. Na odcinku bulwarów w pobliżu ul. Powiśle woda ustąpiła, pozostawiając sterty przyniesionych przez nią gałęzi i śmieci. Fala wezbraniowa jednak wciąż napływa i stan Wisły w okolicach Bielan może dziś przekroczyć stan alarmowy.

Centrum Zarządzania Kryzysowego postawiło w stan gotowości swe magazyny przeciwpowodziowe z pompami, zapasami piasku i worków które po wypełnieniu nim służyłyby do tworzenia zapór przed zalewaniem. W obawie przed zalaniem zamknięto również tunele w okolicach Ronda Grunwaldzkiego i budynku b. hotelu Forum.

Jednostki małopolskiej straży pożarnej wyjeżdżały wielokrotnie w trakcie ostatnich kilku dni do miejsc, gdzie wezbrana woda zalała piwnice budynków lub podtapiała teren. Podtopienia były spowodowane często przez „cofki” wód z lokalnych rzeczek i strumieni, które nie mogły wpłynąć do większych cieków wodnych. Niekiedy płynąca woda niosąca np. gałęzie i liście, zatykała przepusty powodując wezbrania wody.

- Są jednak powody do optymizmu. Dzisiaj do południa zanotowaliśmy jedynie 40 interwencji tego typu, podczas gdy w piątek 22 września było ich 127, zaś w czwartek - 217. Prognozy przewidują, że opady mogą się zmniejszyć już od dzisiejszego popołudnia - poinformował st. kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama