Nowy numer 39/2023 Archiwum

Klaun chce żyć wiecznie

W Zakopanem przez najbliższy tydzień będą odbywać się tegoroczne Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne "Pępek Świata". W ich programie znalazły się ciekawe przedstawienia, spotkania, wystawy.

Oto w sobotni wieczór 23 września wśród publiczności w zakopiańskim Teatrze Witkacego, jeszcze przed rozpoczęciem przedstawienia, przechadzał się sympatyczny błazen, niektórym nawet siadał na kolana, innych zaczepiał. Potem okazało się, że to jedyny bohater i aktor przedstawienia pod tytułem "Last Clown on Earth" (Ostatni błazen na ziemi) w reżyserii Antona Adasińskiego. On też zagrał rolę głównej postaci. Uczynił to znakomicie. Spektakl nie był jeszcze pokazywany w naszym kraju.

Bohater pragnie, by żart stał się naszą bronią, a uśmiech z kolei był naszą zbroją. Zestawia też ze sobą dwa światy - dobra i zła. Zagląda do nieba i do piekła. Ponadto klaun wzywa, by unieśmiertelnić swoją kosmiczną figurę, zakazać życia pozbawionego śmiechu. W końcu zależy mu na tym, aby żyć wiecznie i to z wiecznym uśmiechem.

Teatr Derevo to legendarna grupa łącząca pantomimę, taniec współczesny, happening i performance. Teatr powstał w 1988 roku w Petersburgu, rezydował w Pradze, a obecnie za swoją siedzibę obrał Drezno.

Spektakl bardzo podobał się zakopiańskiej publiczności, która przybyła na rozpoczęcie VII Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych "Pępek Świata". Dla artystów i organizatorów - trupy aktorskiej z "Witkacego" były życzenia od władz miasta. Zaś dyrektor teatru Andrzej Dziuk zaznaczył, że podczas tegorocznych prezentacji tematem przewodnim będzie próba odpowiedzi na pytanie "Kim (czym) jest człowiek?". - To ważne pytanie, nawet bardzo ważne zwłaszcza w kontekście zagrożenia terroryzmem - mówił A. Dziuk.

Pierwszy wieczór prezentacji zakończył się spotkaniem z prof. Małgorzatą Grzegorzewską, które odbywało się pod hasłem "O naturze ludzkiej".

VII edycji Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych "Pępek Świata" towarzyszą ciekawe wystawy. Z kolei na każdy wieczór zaplanowano szereg spotkań. W jednym z nich wystąpi ks. Adam Boniecki z "Tygodnika Powszechnego". Spotkanie z duchownym zaplanowano na wtorek 26 września, początek o 19.30. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Teatrze Witkacego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast